New in my makeup collection: ColourPop

ColourPop review
I had heard so, so much about Colourpop, mostly from a Youtuber Kathleen Lights. Therefore, I was very intrigued to try out this brand and when ColourPop announced that they were also shipping to Latvia, I was definitely very excited! 
ColourPop is an American brand which offers a wide range of makeup putting the most emphasis on eye shadows and lipsticks. Also in the range you can find various items starting from blushes, bronzers, highlighters, eye and lip pencils. They offer very friendly prices and packaging for sure is very attractive and “Instagram worthy” 😃.
At the end of the last year I made my first ColourPop purchase mainly because they offered a free shipping for a limited period of time, which is for sure an amazing alternative to standard rate of 9,99$. I purchased six items and you can read more about each of them down below.
LV
Par ColourPop kosmētiku biju dzirdējusi jau ļoti daudz un dikti, lielākoties Youtube blogeres Kathleen Lights kanālā. Līdz ar to par šo zīmolu zināju jau ļoti ilgu laiku, vēl pirms ColourPop piedāvāja piegādi uz Latviju, kas parādījās, ja nemaldos kaut kad pagājušās vasaras sākumā. ColourPop ir Amerikāņu uzņēmums, kas piedāvā dekoratīvo kosmētiku, vislielāko uzsvaru liekot uz acu ēnām un lūpu krāsām. Bet tajā pat laikā šajā veikalā var atrast arī izgaismotājus, bronzerus. vaigu sārtumus kā arī acu un lūpu zīmuļus. Piedāvātās cenas ir ļoti demokrātiskas un iepakojuma dizaini noteikti ir ļoti pārdomāti un “Instagram worthy” 😃.
Pirmo reizi veicu pasūtījumu pagājušā gada nogalē, kad ColourPop bija akcija ar bezmaksas piegādi. Kaut arī piegādes izmaksas nemainīgi ir 9.99$ (ja produktu kopējā summa nepārsniedz 50$), kas nav ļoti daudz, noteikti “pavilkos” uz šo mārketinga aktiviāti un iegādājos sešus ColourPop produktus. Par katru no tiem lasi zemāk.
ColourPop eye shadow review

Super Shock Shadow in shades Bae, Sequin and Mittens

Texture wise this is for sure one of the most unique and interesting eye shadows, which resemble me of jelly or soft sponge. The eye shadows are super pigmented, long lasting and are available in the many different shades, as well as – finishes. I have two metallic finish eye shadows – Sequin and Bae, and one matte called Mittens. I certainly recommend them, because I, personally, love them and I am definitely thinking of ordering more new shades because of the amazing quality and the texture. The only negative aspect I can mention is the fact that for the best result you have to apply the eye shadows with your fingers, which is not as precise as with brushes. You can also try to use them with a synthetic brush, but the result will not be as opaque as with fingers. The eye shadows are made in USA.
Tekstūras ziņā noteikti vienas no interesantākajām un unikālākajām acu ēnām, kas atgādina tādu kā želeju vai mīkstu sūklīti. Acu ēnas ir super pigmentētas, noturīgas un pieejamas visdažādākajos toņos un finišos. Manā rīcībā ir divas metallic finiša acu ēnas Sequin un Bae, kā arī viena matētā Mittens. Noteikti siltu iesaku tās pamēģināt, jo pati personīgi esmu ar tām aizrāvusies un noteikti kaut kad nākotnē pasūtīšu vēl citus toņus, jo kā jau minēju ne tikai tekstūra ir unikāla, bet arī acu ēnu kvalitāte ir lieliska! Vienīgais negatīvais aspekts, ko varu pieminēt ir tas, ka šīm acu ēnām nav tas pats ērtākais uzklāšanas veids un vislabāk uz plakstiņiem tās izskatīsies, ja uzklāšanai izmantosi savus pirkstus. Precīzākam uzklājumam acu ēnas var uzklāt ar sintētisko sariņu otiņu. Acu ēnas ražotas ASV.
ColourPop Lumiere review
Lippie Stix in shade Lumiere
This lipstick has been created in collaboration with my previous mentioned Youtube vlogger Kathleen Lights and this shade is the one I have heard the most positive reviews about. The lippie stix also have a unique formula that is more soft and creamy than the standard lipstick formula, they also have a wide range of finishes, starting from sheer, glossy to satin and matte. The Lumiere Lippie Stix
is in matte formula and, even though, it applies creamy, it dries up pretty quick to that beautiful matte finish. The lipstick is very easy to apply, it doesn’t dry my lips and and I felt very comfortable wearing it throughout the day.
Šī lūpu krāsa ir tapusi sadarbībā ar manis jau pieminēto Youtube blogeri Kathleen Lights un tieši par šo toni es biju lasījusi vislabākās atsauksmes un ne velti! Lippie Stix arī ļoti unikāla formula, kas ir nedaudz mīkstāka un krēmīgāka nekā standarta lūpu krāsām un tiem ir pieejami arī dažādi finiši, sākot no caurspīdīga, krēmīga līdz pat satīna un matētam finišam. Konkrētais tonis Lumiere ir matēts un kaut arī no sākuma uz lūpām tas būs nedaudz krēmīgs, jau pēc neilga brīža tas nožūs līdz matētam finišam. Lūpu krāsu ir ļoti viegli uzklāt, tā nesausina lūpas un nerada diskomforta sajūtu.
ColourPop highlighter review
Super Shock Cheek in shades Lunch Money and Wisp

Again I had heard so many great reviews on the ColourPop highlighters and based on Kathleen Lights recommendations I bought two shades – Lunch Money and Wisp. Lunch Money is a light gold highlighter that looks amazing on fair skin, I, personally, love using it in winter. Whereas, Wisp is a bit darker and bronzier, therefore, it suits summer perfectly. The highlighters have a similar texture to the eye shadows, but they are a tad bit softer. I apply the highlighters with my fingertips, but I have also read that you can use a wet sponge. These highlighters aren’t very flashy and will be suit everyday makeup perfectly.

Arī par ColourPop izgaismotājiem biju dzirdējusi ļoti daudzas pozitīvas atsauksmes, un balstoties uz Kathleen Lights ieteikumiem, es izvēlējos divus izgaismotājus toņus – Lunch Money un Wisp. Lunch Money ir gaiši zeltains izgaismotājs, kas lieliski izskatās uz gaišas ādas un tādējādi būs labi piemērots arī ziemai. Savukārt, tonis Wisp ir nedaudz tumšāks un tam ir nedaudz bronzīgāki apakštoņi, kas lieliski izskatīsies vasarā. Izgaismotājiem ir nedaudz mīkstāka tekstūra nekā iepriekš pieminētajām acu ēnām. Izgaismotāju uzklāju ar pirkstgaliem, bet esmu dzirdējusi, ka uzklāšanai var vēl izmantot arī mitru sūklīti. Šie izgaismotāji nav ļoti uzkrītoši  un lieliski piestāvēs ikdienas grimam. 

Have you tried anything from Colourpop? 
Vai esi mēģinājis/usi kādus produktus no ColourPop?

~With love~
Maddie

14 Comments

 1. February 5, 2017 / 20:01

  Thank you for the review! These look amazing. I haven't actually tried anything from ColourPop before, but will definitely be looking in to it now

  • February 8, 2017 / 20:03

   I definitely recommend to do so, because I was very impressed, especially with the lippie stix <3

  • February 8, 2017 / 20:05

   I love her as well! She is always so genuine and real, which is a rare thing in the modern Youtube. Aren't those lipsticks amazing?

  • February 8, 2017 / 20:06

   The lipstick shade is very flattering and would look beautifully on any skin colour! It isn't drying at all! Today I wore it for 12 hours and it lasted throughout all day without drying up my lips at all. Recommend for sure!

 2. February 6, 2017 / 12:29

  Great post! I recently also bought some stuff, it's so great they offer international shipping now! The eyeshadows are just a-ma-zing, don't you think? Wonderful brand and quite affordable! 🙂

  LIINALOVESXO

  • February 8, 2017 / 20:08

   I am so happy about the international shipping! And for sure they are affordable, yet the quality is much higher than, for example, drugstore brand products.

  • February 8, 2017 / 20:08

   Ah, I love them too! 🙂 The pigmentation for sure is amazeballs!

 3. February 7, 2017 / 17:14

  I'm a huge ColourPop fan- you cannot be the quality for the price! 🙂

  -Ashley
  Le Stylo Rouge

  • February 8, 2017 / 20:09

   I completely agree! Thank you for the comment Ash!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Looking for Something?