Kinetic Grand Bazaar collection & Makeup look

Kinetic Grand Bazaar nail polish collection review

My favorite Latvian nail polish brand Kinetics has come out with a beautiful and colourful Pre Spring / Summer 2017 nail polish collection “Grand Bazaar” and today I have planned to tell you more about it. I have talked about Kinetics nail polishes for many times on my blog already, see my blog posts here, here and here, therefore, I don’t think there is a need for me to introduce you to this brand once more. The collection consists of eight beautiful spring shades, mainly in the rosy colour scheme, which, for sure, just made me fall in love with the collection a whole lot more.

LV
Mans mīļākais pašmāju nagu laku zīmols Kinetics ir nācis klajā ar skaistu, košu Pre Spring / Summer 2017 nagu laku kolekciju “Grand Bazaar” un par to tad šodien vēlos arī jums pastāstīt! Ar Kinetics nagu lakām esmu jūs iepazīstinājusi daudzas reizes, raksts šeit, šeit un šeit, tāpēc uzskatu, ka vēl viena iepazīstināšana ar šo zīmolu nav nepieciešama. Kolekcija sastāv no astoņiem pavasarīgiem toņiem – šoreiz vairāk ir pārstāvētas rozīgo toņu krāsu gammas, kas neapšaubāmi man tikai vēl vairāk iepriecināja.
Kinetic Grand Bazaar nail polish collection review
Here is what the brand itself says:
“Kinetics spring collection has come out with a new story – colours, scents and oriental market streets filled with lively fuss (shade #360 Grand Bazaar). Everybody is bargaining for the best price (shade #358 Give me a better price). It’s the perfect time for something special (shade #361 Secret deal) and it’s offered buy none other than a Bedouin with his old taxi (shade #364 Bedouin Taxi). Are you going to take a camel or a cabriolet (shade #359 Camel or Cabrio)? Only for the best price and only today! It’s really too hot to believe (shade #362 Too hot to believe)…”
I did create one manicure using the shades Arabic Blond, Camel or Cabrio, Grand Bazaar, Secret Deal, Too hot to Believe, and to more enhance to storyline, I also created a matching fresh and youthful makeup look. 

Lūk ko zīmols pats stāsta par šo kolekciju:

“Kinetics pavasara laku kolekcija nāk ar jaunu stāstu – krāsām, smaržām un dzīvīgas kņadas piepildītām ieliņām austrumu tirgū (tonis #360 Grand Bazaar). It visur kaulējas par labāko cenu (tonis #358 Give me a better price). Ir īstais laiks kaut kam īpašam ( tonis #361 Secret deal) un to piedāvā neviens cits kā beduīns ar savu veco taksometru (tonis #364 Bedouin Taxi). Ņemsi kamieli vai kabrioletu (tonis #359 Camel or Cabrio)? Un tikai par labāko cenu, un tikai šodien! Nudien ir par karstu, lai tam noticētu (#362 Too hot to believe)…”
Kolekcija atrodama veikalos: Stockmann, Douglas, Debenhams, Kolonna salonos un veikalos profesionāļiem (Salonline, BeautyFor u.c.).
Par godu skaistajai kolekcijai esmu izveidojusi arī manikīru izmantojot toņus Arabic Blond, Camel or Cabrio, Grand Bazaar, Secret Deal, Too hot to Believe un, lai vēl vairāk paspilgtinātu stāstu, arī manikīram pieskaņotu spirgtu un pavasarīgu meikapu.

Fresh spring makeup look
Iggy Azelea inspired makeup look
Kinetic Grand Bazaar nail polish collection review
Fresh and youhful makeup look
  -FACE-
-EYEBROWS-

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Looking for Something?