New H&M Beauty: Highlighters and Illuminators

H&M beauty review
H&M Beauty for sure is nothing new on my blog, therefore, I don’t think it needs another introduction, because I’ve mentioned products from H&M Beauty a dozen times in my makeup look articles, as well as in this and this review post. Not long ago I received a message from H&M that they have come out with a new limited edition collection, dedicated to highlighters. And if you know me well enough, then you already know that I am obsessed with highlighters. So two weeks ago I went to the nearest H&M shop with a beauty department and bought a few items from this collection.

LV

H&M Beauty manā blogā noteikti nav nekāds jaunums, tāpēc uzskatu, ka vēl viena iepazīstināšana ar to noteikti nebūtu nepieciešama, jo to ļoti bieži pieminu arī savos makeup ierakstos, kā arī šeit un šeit ir iepriekšējie H&M Beauty atsauksmju raksti. Nesen no H&M saņēmu ziņu par to, ka viņi ir nākuši klajā ar limited edition kolekciju, kas ir veltīta sejas izgaismošanai. Jau iespējams ziniet manu apsēstību ar izgaismotājiem, tāpēc aizpagājušajās brīvdienās devos uz H&M Riga Plaza veikalu, kurā iegādājos dažas lietas no šīs kolekcijas par kurām tad attiecīgi arī šodien pastāstīšu.
H&M Whipped highlighter review
A very soft and gentle highlighter that will help you create that “glow from within”, which looks absolutely stunning in everyday makeup and not only. The cream is very pigmented and you need a very tiny amount to have that beautiful iridescent glow. I have the highlighter in shade Rose Pearl which is just perfect for fair skin as it has some light pink undertones (blends in nicely with the blush  as well).
Ļoti maigs un liegs izgaismotājs, kas palīdzēs iegūt ”glow from within” spīdumu, kas izskatās burvīgi ikdienā un ne tikai. Krēms ir ļoti pigmentēts un ir nepieciešams pavisam nedaudz, lai saviem vaigu kauliem piešķirtu veselīgu mirdzumu. Mans tonis Rose Pearl ir lieliski piemērots gaišai ādas krāsai un tam ir pavisam minimāls rozīgs apakštonis, kas lieliski izskatās uz gaišas ādas un viegli saplūst kopā ar vaigu sārtumu.

H&M Halo Illuminiser review

What I love about this illuminiser is the fact that you can use it in three ways:
✅ As a primer
✅ Blend together with a foundation – perfect for those who have dry skin
✅ As a highlighter for enhancing your cheek bones, the tip of your nose and brow bone
This is a very natural looking highlighter and I think it will be most suited for everyday makeup, or the days when you want to rock that no makeup-makeup look.
Interesanti ir tas, ka šo izgaismotāji var lietot trijos veidos:
✅ Kā sejas bāzi (primer) 
✅ Sajaukt kopā ar tonālo krēmu  – ideāli piemērots sausas ādas īpašniecēm
✅ Kā izgaismotāju, lai izceltu vaigu kaulus, degungalu, uzacu kaulu
Šis izgaismotājs ir ļoti neuzkrītošs un, manuprāt, būs izcili piemērots tām dienām, kad vēlies “no makeup-makeup look”
H&M Strobing palette review
Strobbing palette
First of all, I am loving the design of the palette as it’s very simple, yet at the same time – elegant and feminine. I love that the packaging is made out of plastic instead of cardboard because cardboard wears out pretty easily. The palette has a large mirror, which I think is always a plus. You’ll find eight different shades – I’ve used only the lightest ones and I am not quite sure whether I’ll use the darker ones as they have orange undertones. The texture of the highlighter is stiffer than the two previous so it takes a little bit more time to blend everything out. But, all in all, I do think that this palette is worth it’s money.
Pirmkārt, man ļoti, ļoti patīk paletes dizains – ļoti vienkāršs, bet tajā pat laikā elegants un sievišķīgs. Patīk arī tas, ka paletes korpuss ir no plastmasas, nevis no kartona, kas ātri nolietojas. Paletē ir iekļauts arī spogulis, kas, manuprāt, ir vēl viens pluss. Palete sastāv no astoņiem dažādiem toņiem – pati uz doto brīdi esmu izmantojusi tikai gaišākos, jo, ja godīgi, tad nezinu, kur es varētu izmantot tumšos toņus, jo priekš manas sejas ādas tiem ir pārāk stipra oranža nokrāsa. Tekstūra šiem izgaismotājiem ir cietāka nekā iepriekš pieminētajiem izgaismotājiem līdz ar to ir nedaudz jāpiepūlas ar izpludināšanu. Bet kopumā domāju, ka šī palete ir izdevusies!

What do you think of H&M Beauty?
Kādas ir Tavas domas par H&M Beauty?

~With love~
Maddie

13 Comments

  • March 14, 2017 / 19:57

   Yes, they definitely have created such beautiful packagings <3

 1. March 2, 2017 / 21:08

  Hello Maddie! Oh, you tempt me a lot! Love H&M makeup stuff as well, have used some of their products and I find them worthy, as well as the brushes. Im obsessed with highlighters too, the new collection is to die for, loving the palette most! Kisses lovely xo

  • March 14, 2017 / 19:58

   Ughh, highlighters for sure are my weakness <3 I have way too many 😀
   Definitely check out this collection as I am sure there will be products you will really like!

 2. March 3, 2017 / 09:34

  Uuu,mani ieinteresēja Halo Illuminiser, noteikti pačekošu veikalā 🙂

  • March 14, 2017 / 19:59

   Noteikti iesaku 🙂 Vienīgais būtu bijis pavisam forši, ja būtu lielāka toņu daudzveidība.

  • March 14, 2017 / 20:04

   Thank you Emelia, I am glad to read that you like them! 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Looking for Something?