Reasons why I love the Kiehls Calendula line products

Kiehls Calendula line product review
A little while ago I had an opportunity to visit a new store opening of the brand Kiehls and at the event not only I had the chance to get to know the Kiehls brand a little better, but I also found out new amazing products. I’ve never used the Kiehls Calendula line, therefore, I was very happy to receive a gift from the brand in a form of three amazing Calendula line products. I’ve been using these three products for more than a month and, honestly, I only have the best things to say about them (and, no, I am not sponsored to say that 😅). I think that this line is not only perfect for normal-to-oily skin type, but also for combination and dry skin. Below you can read a small Kiehls description of each product as well as some reasons why I am loving the exact product.
LV
Pirms kāda laika man bija iespēja apmeklēt Kiehls veikala atvēršanu t/c Spice un šajā pasākumā ne tikai kārtīgāk iepazinos ar Kiehls zīmolu, bet arī uzzināju daudz jaunumu par zīmola produktiem. Ar Kiehls Kliņģerīšu līniju nebiju vēl sastapusies, tāpēc ļoti priecēja Kiehls dāvaniņa trīs klinģerīšu līnijas produktu veidolā. Visus trīs produktus nu jau lietoju vairāk kā mēnesi un, liekot roku uz sirds, varu teikt tikai to pašu labāko. Šī līnija manā skatījumā ir patiešām lieliska un, manuprāt, derēs ne tikai normal-to-oily ādas īpašniecēm, bet arī kombinētās un sausās ādas īpašniecēm. Zemāk lasi nelielu Kiehls aprakstu par katru produktu, kā arī esmu minējusi pāris lietas, iemeslus kāpēc man tieši patīk konkrētais produkts.
Kiehls Calendula Face wash review
Calendula Deep Cleansing Foaming Face Wash
for a normal-to-oily skin type
“This rich, gel formula activates with water to create a creamy, dense foam that gently removes impurities without stripping skin of its essential moisture. Formulated with Calendula Flower Extract and Glycerin, this deep cleansing face wash helps to soothe and replenish skin without overly drying. Skin looks and feels instantly refreshed and revitalized. Soap-free and Sulfate-free.”
Reasons why I love it:
💗 Oh, I love, love, love how clean my skin feels after using this face wash. I think it’s one of the best face washes regarding cleanliness I’ve ever used!
💗 It foams very easily, therefore, you don’t need a lot of product to cover your whole face with foam.
💗 It has a very neutral, natural scent that is not irritating. You can barely feel the calendulas, which I think is a good thing as I’ve never liked face washes with a strong scent (opposite of shower gels as I love when they have a strong scent).
💗I think it’s the best in combination with the the toner about which you can read below. Truly a power couple!
Kiehls Calendula Face wash review
“Šī bagātā želejas formula aktivizējas saskarsmē ar ūdeni un izveido krēmīgas, biezas putas, kas maigi attīra ādu no netīrumiem, neatņemot ādai tās dabisko mitrumu. Šīs dziļi attīrošās sejas želejas sastāvā ir kliņģerīšu ekstrakts un glicerīns, kas palīdz ādai nomierināties un atjaunoties, to nesausinot. Āda uzreiz jūtas un izskatās atsvaidzināta un atjaunota. Sastāvā nav ziepju un sulfātu.”
Kāpēc man patīk šis produkts?
💗 Man tik ļoti, ļoti patīk tas cik tīra mana āda jūtas pēc šīs sejas želejas lietošanas. Man liekas, ka šī sejas želeja viennozīmīgi ir labākā, kuru esmu lietojusi tieši tīrības sajūtas ziņā!
💗 Želeja ļoti viegli un ātri putojas, līdz ar to nav nepieciešams daudz produkta, lai noklātu visu seju ar putām.
💗 Želejai ir ļoti viegla un dabiska smarža, kas noteikti netraucē. Kliņģerītes var sajust ļoti minimāli, kas, manuprāt, ir labi, jo man personīgi nepatīk sejas želejas ar stipru smaržu (ar dušas želejām gan man ir gluži otrādi).
💗 Manuprāt, želeja ir patiešām lieliska kombinācijā ar toniku par kuru varēsi lasīt nedaudz zemāk. Īsts power couple!
Kiehls Calendula Toner review
for a normal-to-oily skin type
“This effective toner is formulated with select herbal extracts to gently cleanse and soothe normal to oily skin types without the use of alcohol or harsh synthetic drying agents. Our Calendula Herbal-Extract Toner may be used to soothe and improve problem areas”
 Reasons why I love it:
💗 Similarly to the face wash I love how clean my skin feels after using this product. I use it right after the face wash also to make sure that I have zero makeup left on my skin. I kind of feel like the toner helps the moisturizer (which I use afterwards) to sink in my skin a lot better.
💗 The toner has a really good calming and soothing effect. I love using it on sensitive areas as it helps them to heal faster.
💗 It has also helped my skin to become clearer – less breakouts and even smaller pores.
Kiehls Calendula Toner review
“Šī efektīvā tonika sastāvā ir augu ekstrakti, kas maigi attīra un nomierina normālu un taukainu sejas ādu. Sastāvā nav alkohola vai stipri sausinošo sintētisko sastāvdaļu. Mūsu kliņģerīšu, augu ekstraktu toniks var tikt lietots, lai nomierinātu ādu un uzlabotu problēmzonas. “
Kāpēc man patīk šis produkts?
💗 Līdzīgi kā tas bija sejas želejai, man ļoti patīk cik attīrīta mana sejas āda ir pēc šī tonika lietošanas. Es to lietoju uzreiz pēc sejas želejas, lai ne tikai mitrinātu un nomierinātu ādu, bet arī, lai pārliecinātos, ka uz sejas nav palikušas nekādas dekoratīvās kosmētikas pēdas. Grūti izskaidrot, bet man rodas sajūt, ka pēc šī tonika lietošanas, sejas krēms labāk uzsūcas sejas ādā.
💗 Kā jau minēju, tonikam piemīt lieliskas sejas ādas nomierinošas īpašības. Visvairāk lietoju tās problēmzonās (sausi ādas pleķīšu, izsitumi utt.), lai palīdzētu tiem ātrāk sadzīt.
💗 Mana sejas āda ir kļuvusi skaidrāka – mazāk izsitumu un arī ir nedaudz samazinājušās poras.
Kiehls Calendula Hydrating mask review
for all skin types
“This lightweight gel mask, formulated with hand-picked Calendula flower petals and Aloe Vera, bursts into a refreshing surge of cooling hydration upon application to instantly achieve hydrated and soothed skin. With continued use, skin is revitalized for a healthy-looking complexion.”
Reasons why I love it:
💗On Saturday I helped my parents with some gardening in our summer house in Saulkrasti, and I totally forgot to wear sunscreen. At the end of the day my cheeks, nose and forehead turned into a pink-ish shade and felt very sensitive. Thankfully, this mask helped immensely as it cooled down and soothed my skin so effortlessly. On Sunday I almost couldn’t tell that I yesterday I had a sunburn.
💗The smell is so, so nice! When you open the lid it smells like jelly bean candy (which by the way I love), but when put on skin it has a nice natural scent that it no way is irritating or unpleasant, well, at least for me.
💗 The mask has a very lovely lightweight texture, I would say that it even reminds me of marmalade (yes, I am continuing the candy theme here 😊). It’s very easy to apply and also to wash off.
Kiehls Calendula Hydrating mask review
“Šīs vieglās želejmaskas sastāvā ir ar rokām plūktas kliņģerīšu ziedlapiņas un alveja, kas Tavu ādu nekavējoties atvēsinās, mitrinās un nomierinās. Ja maska tiek lietota ilglaicīgi, tad ir iespējams panākt atjaunotu un veselīga izskata sejas ādu.”
Kāpēc man patīk šis produkts?
💗 Sestdien palīdzēju vecākiem dārza darbos Saulkrastos un pilnībā aizmirsu par saules aizsargkrēmu, kā rezultātā tikai vakarā pamanīju, ka esmu nedaudz apdedzinājusi vaigus, degunu un pieri. Par laimi talkā nāca kliņģerīšu sejas maska, kas ļoti efektīvi palīdzēja nomierināt manu sakairināto sejas ādu to atvēsinot un mitrinot. Svētdienas rītā sejā bija redzama vien atblāzma no tā, ka iepriekšējā dienā biju apdedzinājusi ādu.
💗 Smarža ir lieliska! Trauciņā tā atgādina gardas želejkončas, savukārt, uz ādas tai ir patīkama dabiska smarža, kas nav uzmācīga (nu, vismaz man).
💗 Maskai ir lieliska tekstūra un es pat gribētu teikt, ka tā atgādina marmelādi (paturpinot konču tēmu 😊). To ir iespējams ļoti viegli uzklāt un arīdzan nomazgāt.
Have you ever used anything from Kiehls? What are your thoughts?
Vai esi kaut jau mēģinājusi no Kiehls? Kādas ir Tavas domas?
Kiehls Calendula line product review
~With love~
Maddie

4 Comments

  • May 11, 2017 / 21:31

   They really are! 🙂
   Yep, I think you might like it as well!

 1. May 9, 2017 / 13:55

  I definitely enjoy Kiehl's products too. I believe their line is one of the most-hypoallergenic and derma-friendly. I don't get any irritation or similar stuff from their products 🙂 This selection you posted seems like a great line!

  ♥ Chai Chen ♥ @chenmeicai
  ☆*。˚˚http://chenmeicai.blogspot.com˚˚。*☆

  ⓛ ⓞ ⓥ ⓔ ✰Recent Posts✰
  ✨ [LIFESTYLE] Want Ellen Adarna Hair? Get Hairshaft Salon Fredified Hair! | BEAUTY
  ✨ [TRAVEL] The Beauty That Was Bolinao! Visit Pangasinan, Philippines!
  ✨ [FASHION] Trendy Summer Korean Swimwear Pieces from Korean Rose Shop

  • May 11, 2017 / 21:31

   I definitely agree with you, therefore, it was my pleasure to try out their calendula line <3

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Looking for Something?