Huge ColourPop haul

Huge ColourPop haul
I already introduced you to the American makeup brand ColourPop a little while ago in this blog post, but as a little bit more than a month ago they had an amazing offer (free worldwide shipping, 3 for 2 (for lipsticks and eye shadows) as well as free ultra satin lip samples), I for sure had to advantage of it and in today’s article I wanted to tell you more about what I purchased and what are my first impressions. I am not going to talk about each product individually rather in groups as otherwise the blog post would be way too long 😊. Overall I can say that I am very pleased with almost everything that I purchased and that I once again gained reassurance that ColourPop can offer amazing quality for a very friendly price!
LV
Ar amerikāņu kosmētikas zīmolu ColourPop jau jūs iepazīstināju šajā bloga ierakstā, bet tā kā pirms aptuveni mēneša ColourPop bija pieejams fantatisks piedāvājums (bezmaksas piegāde, 3 par 2 (acu ēnām un lūpu krāsām) un arī dāvanā mazie Ultra Satin Lip lūpu krāsu paraudziņi), tad neapšaubāmi es to izmantoju un šīs dienas rakstā vēlējos vairāk pastāstīt, ko tad es nopirku un kādi ir mani pirmie iespaidi. Neizdalīju katru produktu atsevišķi, jo tad raksts būtu ļoti garš 😊, bet sadalīju pa grupām, lai ieskicētu manas kopējās domas. Kopumā varu teikt, ka esmu ļoti, ļoti apmierināta ar gandrīz visiem nopirktajiem produktiem un vēl vienu reizi pārliecinājos, ka ColourPop tiešām piedāvā lielisku kvalitāti par draudzīgu cenu!
ColourPop Alyssa, Likely, Aquarius, Brooklyn, Wolfie, Bumble, Viper ultra satin, gloss, matte lip
ColourPop Alyssa, Likely, Aquarius, Brooklyn, Wolfie, Bumble, Viper swatches
Ultra Satin Lip: Alyssa, Likely, Aquarius, Brooklyn
Ultra Glossy Lip: Wolfie
Ultra Matte Lip: Bumble, Viper

The only lip product that I had from ColourPop was a Lippie Stix, but as I read so many great reviews on Ultra Satin, Matte and Glossy Liquid lipsticks, my curiosity got the best of me and I ordered six of them! I am over the moon about the Ultra Satin Lip liquid lipstick as the formula is the most ideal one I’ve ever used. It’s super easy to apply, it’s very rich in pigment and you only need one layer to cover your whole lips. But I am most excited about the fact that they last on your lips the whole day so well – it feels so comfortable and not drying at all.
I wasn’t that impressed by the matte lipsticks as I was for the satin ones, but I can say that they are qualitative and you can for sure achieve a matte effect within seconds. They weren’t as comfortable as the satin ones as they do dry up your lips and create small cracks in the lipstick.
I’m loving my Ultra Glossy Lip liquid lipstick in shade ‘Wolfie’ as the shade is super pigmented and opaque. It looks exactly like in the pictures showed on the ColourPop website.
Līdz šim manā īpašumā no ColourPop lūpu krāsām bija tikai Lippie Stix, bet tā kā internetā biju jau lasījusi ļoti daudz pozitīvu atsauksmju par Ultra Satin, Matte un Glossy lūpu krāsām, tad ziņkārība ņēma virsroku un nopirku sešas lūpu krāsas! Esmu sajūsmā par Ultra Satin lūpu krāsām, jo, manuprāt, to formula ir vienkārši ideāla! Lūpu krāsu ir iespējams ļoti viegli uzklāt uz lūpām, tā ir ļoti labi pigmentēta un būs nepieciešama vien viena kārta, lai pilnībā nosegtu lūpas. Bet vislielākais prieks man ir tieši par to cik noturīga un ērta tā ir.
Matētās lūpu krāsas tik lielu sajūsmu neizraisīja, bet tik un tā varu teikt, ka tās ir kvalitatīvas un pilda savas funkcijas. Tās ir ļoti pigmentētas, ērti uzklājas un ļoti ātri nožūst līdz matētam finišam. Dienas laikā izjutu nelielu sausumu un tas bija arī vizuāli redzams, jo paspilgtinājās lūpu rieviņas. Nēsāšanas ziņā tās ir līdzīgas NYX Soft Matte lip Cream.
Šis konkrētais lūpu spīdums ‘Wolfie’ ir ļoti pigmentēts, kas noteikti priecē, jo ir iespējams sasniegt tik pat spilgtu un izteiksmīgu toni kāds ir redzams bildēs.
ColourPop Lippie Stix Chi Chi, Frenchie
ColourPop Lippie Stix Chi Chi, Frenchie swatches
Matte Lippie Stix: Chi Chi, Frenchie
I already introduced you to Lippie Stix in the first ColourPop article and I don’t want to repeat myself, but they are amazing! I consciously chose reddish orange shades as I think they are just perfect for summer! Lippie Stix for sure are those ColourPop products that I can recommend wholeheartedly.
Ar Lippie Stix jūs jau iepazīstināju pirmajā ColourPop rakstā un nevēlos atkārtoties, bet tie tiešām ir lieliski! Apzināti izvēlējos sarkanīgos toņus, jo, manuprāt, vasarai tie piestāv lieliski! Lippie Stix noteikti ir ColourPop produkti, kurus varu ieteikt uz visiem 100%.
ColourPop Let me Explain, Liar, Liar, Come and Get It, Made to Last, Pinky Promise pressed pigment
ColourPop Let me Explain, Liar, Liar, Come and Get It, Made to Last, Pinky Promise swatches
Matte Pressed Powder Shadow: Made to Last
Metallic Pressed Powder Shadow: Let me Explain, Liar, Liar, Come and Get It, Pinky Promise 
I was most excited to try the ColourPop pressed powder eye shadows as ColourPop was mostly known for their Super Shock eye shadows. One single eye shadow costs 5 dollars (right now they are on sale for 4 dollars), which places them in the same price category as Morphe Brushes and Makeup geek single eye shadows. Quality wise, I think that they are better than the Morphe ones and very near to MUG eye shadows which are my absolute faves by the way. The shimmery shades are absolutely beautiful and very pigmented, whereas the matte shade was a bit harder to blend out.
Visvairāk izmēģināt vēlējos ColourPop jaunumu – pūderveida acu ēnas, jo līdz šim ColourPop bija atpazīstams ar savām Super Shock acu ēnām. Vienas acu ēnas cena ir 5 dolāri (pašlaik pieejamas par 4 dolāriem), kas tās ierindo vienā cenu kategorijā ar Morphe Brushes un Makeup Geek individuālajām acu ēnām. Manuprāt, kvalitātes ziņā tās ir labākas par Morphe individuālajām acu ēnām un gandrīz tik pat labas cik MUG acu ēnas (manas absolūtās favorītes). Shimmer toņi viennozīmīgi ir ļoti skaisti un pigmentēti, savukārt ar matēto toni novēroju to, ka tam bija nedaudz vairāk jāpiepūlas, lai vienmērīgi izpludinātu.
ColourPop Strip, Prim, London Fog, Frick N' Frack, Dopey ultra satin lip
ColourPop Strip, Prim, London Fog, Frick N' Frack, Dopey Swatches
Ultra Satin Lip: Strip, London Fog, Prim,  Frick N’ Frack, Dopey

I’ve also swatched the mini Ultra Satin Lip samples, so you could get a better idea about other Ultra Satin Lip shades. My favorite of these ones is for sure ‘London Fog’ as I think it’s ideal for summer!

Esmu ‘nosvačojusi’ arī mazos sample paraudziņus, lai jūs varētu gūt iespaidu par citiem Ultra Satin Lip lūpu krāsas toņiem. Mans favorīts ir košais ‘London Fog’ – lieliski piemērots vasarai.

ColourPop Fresh Cut, Chandelier, Curtsy ultra glossy, satin and matte lip
ColourPop Fresh Cut, Chandelier, Curtsy swatches

I love the fact that you can save up some cash (three dollars) by buying the lip bundle. I chose to try out the Phase 2 Lip Bundle as I was quite smitten by the rosy shades, which look the best on my lips. The bundle consists of Ultra Satin, Matte and Glossy Lip.
Lip Bundle, jeb lūpu krāsu komplektu ir izdevīgi pirkt, jo šādā veidā ir iespējams ietaupīt trīs dolārus (1$ uz katru šķidro lūpu krāsu). Izvēlējos Phase 2 Lip Bundle, jo man iepatikās komplekta rozīgie toņi, kas uz manām lūpām izskatās vislabāk. Komplektā ir satīna finiša, matēta finiša un spīdīga finiša lūpu krāsas.
ColourPop Alexis Ren bronzer highlighter
ColourPop Alexis Ren bronzer highlighter swatches
Prior to buying the ColourPop X Alexis Face Powder Duo I had read so, so many great reviews about, even Youtube beauty guru Jaclyn Hill was raving about it. I have not had the opportunity to properly try out the duo as I still have not had the chance to catch the summer sun and I am quite pale and the duo is a bit too dark for me. But if you naturally have a darker skin tone or you have had the chance to sunbathe, then I do suggest trying out this product.
Par šo ColourPop X Alexis Ren sejas bronzeri un izgaismotāju esmu dzirdējusi ļoti daudz labu atsauksmju, pat Youtube skaistumkopšanas guru Jaclyn Hill ir sajūsmā par šo produktu. 
Pati vēl neesmu paspējusi kārtīgi izmēģināt gan bronzeri, gan izgaismotāju, jo neesmu vēl paspējusi noķert vasaras saulīti un tie man uz doto brīdi ir par tumšu. Bet, ja Tev dabiski ir tumšāks ādas tonis, vai jau esi paspējusi iesauļoties, es šo produktu noteikti ieteiktu izmēģināt.
ColourPop Birthday Cake, Porter, Co-Pilot, Wattles, Flutes, Coconut super shock eyeshadows
ColourPop Birthday Cake, Porter, Co-Pilot, Wattles, Flutes, Coconut swatches
Satin Super Shock Shadow: Wattles, Flutes, Coconut
Ultra Glitter Super Shock Shadow: Porter, Birthday Cake, Co-Pilot

The formula of the Super Shock eye shadows is so unique! Their application is somewhat a journey for me 😊 The matte shades are very pigmented, whereas the ultra glitter ones will make your eyes twinkle! I will add that the most effective way to apply the eye shadow is with fingertips and that you should always (!) remember to close the lid as the eye shadows do dry up eventually and closing the lid will just prolong the usage of the shadow.
Super Shock acu ēnas kā jau iepriekšējā ColourPop rakstā minēju ir unikālas! To formula ir fantastiska un acu ēnu uzklāšanu padara par sava veida piedzīvojumu 😊 Matētie toņi ir ļoti pigmentēti, savukārt, ultra glitter toņi ir žilbinoši. Piebildīšu, ka visefektīvāk šīs acu ēnas ir uzklāt ar pirkstiem un, ka vienmēr (!) ir jāaiztaisa vāciņš, jo šīs acu ēnas to unikālās formulas un tekstūras dēļ ar laiku izžūst un iepakojuma neaiztaisīšana var paātrināt šo procesu.
Huge ColourPop haul
Have you ever tried anything from ColourPop? What are your favorites?
Vai esi kādreiz kaut ko mēģinājusi no ColourPop? Kuri ir Tavi favorīti?
~With love~
Maddie

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Looking for Something?