Pien conditioner review

I’ve already told you about Pien- body and hair products for multiple times already (here you can read the first blog post about the brand), but in short: Pien- DAIRY SPA is the first body and face care line in the world based on pure quark whey concentrate from Latvian Dairy farms. In today’s article I wanted to introduce you to their newest product – hair conditioner. At the end of the last year I introduced you to their shampoo (can also be seen in the pictures) and maybe you’ll even remember how much I liked it! In that article I mentioned that I really want them to create a conditioner since I practically never use shampoo alone and I do not like mixing different brands. And to my pleasure this spring Pien- came out with a conditioner!


“Light texture conditioner improves structure of hair, makes me soft and easy to comb. The proteins found in milk whey make hair stronger and improves skin condition by leaving a pleasant feeling. Enriched with Aloe Vera extract, Jojoba oil.”

LV

Par Pien zīmola ķermeņa un matu kopšanas līdzekļiem esmu jau rakstījusi vairāk reizes (viens no pirmajiem, rakstiem šeit), bet īsumā: Pien- DAIRY SPA ir pirmā ķermeņa un sejas kopšanas līnija pasaulē, kas pagatavota no tīrām, Latvijas zemnieku saimiecībās ražotām piena suliņām, jeb sūkalām. Šodienas rakstā vēlējos jūs iepazīstināt ar jaunāko produktu no Pien- matu kopšanas līnijas – kondicionieri. Pagājušā gada nogalē jūs jau iepazīstināju ar Pien- matu šampūnu (redzams arī bildēs) un iespējams atcerēsieties to cik ļoti tas man patika! Un tajā arī minēju, ka ļoti labprāt vēlētos, lai uzņēmums arī izveido kondicionieri, jo vienu pašu šampūnu nekad nelietoju. Un man par prieku šovasar, Pien ar to arī nāca klajā!

“Vieglas konsistences kondicionieris uzlabo matu struktūru, mīkstina matus un padara tos viegli ķemmējamus. Sūkalu sastāvā esošās olbaltumvielas spēcina matus un uzlabo galvas ādas komfortu. Kondicionieris bagātināts ar Aloe Vera ekstraktu un jojobas eļļu.”
Pien conditioner review
Pien kondicioniera atsauksmes

Similarly to the shampoo, the conditioner also has a natural quark scent, but it is not very strong and can only be felt while you are washing your hair. When your hair has dried, the scent has almost completely faded. I personally really like the conditioner! Even though, I prefer those hair products that give more volume, smooth your hair, untangle them etc., but usually have lots of chemical ingredients, I do love using more natural products in summer time. So if you are looking for a natural conditioner that is made in Latvia, do not look any further!

Līdzīgi kā šampūnam, arī kondicionierim piemīt piena sūkalām raksturīgā smarža, bet tā nav ļoti spēcīga un ir jūtama tikai matu mazgāšanas procesā. Tad, kad mati ir izžuvuši, šo smaržu vispār nav iespējams sajust. Man personīgi kondicionieris ļoti patīk! Kaut arī man pašai vislabāk patīk kuplinošie, nogludinošie utt. šampūni un kondicionieri, kuru sastāvā ir ķīmiskie elementi, tomēr vasarā man patīk lietot dabiskākus līdzekļus. Tāpēc, ja meklē dabisku, Latvijā ražotu matu šampūnu un kondicionieri, noteikti aplūko Pien- piedāvājumu!

Pien kondicioniera atsauksmes
~With love~
Maddie

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Looking for Something?