The best place to stay in Genoa | OOTD & Travel diaries

Panama hat outfit inspiration

One of the biggest surprises of the whole Europe trip was the amazing apartment we had in Genoa. *No, this is not a sponsored article 😃. I mean, the apartment was truly top notch and didn’t even cost a fortune. The apartment had two stories and both bedrooms had separate bathrooms, the furniture was brand new and there were no signs of wear and tear, the whole floor was in marble, the apartment had an ideal location and a view from the balcony just took my breath away. We had the rooftop apartment, therefore, we were able to have the most amazing view – to Genoa’s port, Ligurian sea and also city of Genoa. I didn’t capture the apartment in pictures, but instead I had a mini photo shoot on the balcony. So if you are looking for a place to stay in Genoa – my true and unbiased advice would be to take a look at B&B Dell’Acquario apartments. I so wish I could go back and experience that view again. One of my top moments of the whole Europe trip was on this balcony when I was sipping Aperol Spritz cocktail and just enjoying the night lights and the beauty of stars.
This was the last article from my Europe road trip series and I really hope you found them interesting! In September I am going to one of the most beautiful islands of Greece – Rhodes, therefore, you can expect more travel articles in September 😊

LV
Pavisam necerēti un neieplānoti Dženovā mums bija viens no vislabākajiem dzīvokļiem, kurā palikām visa ceļojuma laikā. *Šis nav sponsorēts ieraksts 😃. Pats dzīvoklis bija tiešām lielisks – divos stāvos ar divām vannas istabām, viss ļoti tīrs un kārtīgs, mēbeles jaunas un vēl nenolietojušās, marmora grīdas, lieliska lokācijas vieta, un tāds skats no balkona, kas pilnībā aizrauj elpu. Ja meklē labu naktsmītni, kas ir arī labs budžeta risinājums, apskati B&B Dell’Acquario. Šī raksta bildēs gan nebūs redzams pats dzīvoklis, bet gan lieliskais balkoniņš, kas atrodas jumta stāvā un no kura paveras burvīgs skats uz Dženovas ostu, Ligūrijas jūru un arīdzan pašu pilsētu. Dženovā varētu atgriezties vien lieliskā skata dēļ. Viens no maniem mīļākajiem ceļojuma mirkļiem bija Aperol Spritz kokteiļa baudīšana un naksnīgo gaismu un arī zvaigžņu vērošana.
Šis bija mans pēdējais ieraksts no mana tik tiešām fantastiskā ceļojuma pa Itāliju. Ceru, ka bija interesanti un saistoši 😊 Jau pēc mēneša došos uz vienu no skaistākajām Grieķijas salām – Rodas salu, tā kā droši variet sagaidīt arī ceļojuma ierakstus septembrī!
Italian outfit inspiration
The best view in Genoa
Latvian fashion blogger
Where to stay in Genoa
Genoa port
Zara palm print shorts
Genoa city skyline
Summer fashion inspiration
My favorite summer outfit
Shirt – H&M
Shorts – Zara
Espadrilles – H&M
Hat – H&M

2 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Looking for Something?