A postcard from Rhodes

Tropical vacation outfit inspiration
Hey, Hey! I have finally gotten through the first crazy post vacation days and I can finally publish the first article from my vacation in Rhodes island, Greece! Though, I must also say that this is going to be the only article from my vacation since I broke my camera on the second day of my vacation 🙁 A small part broke of the lens in the place where it mounts together with the camera, therefore, I was not able to use it throughout my trip at all. So since I wasn’t able to shoot any more pictures for my blog, I decided spam my Instagram account with posts and Instastories.
Overall, I can say that I am very content with this vacation as I had the chance to relax and enjoy the beautiful Rhodes weather. And most importantly I spent amazing time together with my boyfriend. This vacation was exactly what I needed to escape the stressful daily routine and the grey and gloomy weather we had in Latvia (though it has improved lately).
I really hope you’ll like this article and hopefully I will be able to get back on my blogging tracks soon enough. Though, this might be a little bit challenging since I was planning on having content for the next week or two, so right now I have to figure out how to plan and create new content.
LV
Hei, hei! Beidzot esmu tikusi cauri pirmajām trakajām pēcatvaļinājuma dienām un varu publicēt pirmo outfit ierakstu no fantastiskās Rodas salas! Ar nožēlu jāsaka gan, ka šis ir arī vienīgais ieraksts, kas man būs no šīs salas, jo man otrajā atvaļinājuma dienā saplīsa fotoaparāts 🙁 No vietas, kur objektīvs savienojas ar kameru nolūza divi mazi gabaliņi un rezultātā es nevarēju kameru vairāk izmantot. Šī iemesla dēļ es piespamoju Instagram ar daudzām bildēm un ‘storijiem’, jo zināju, ka man nebūs izdevības jums neko vairāk parādīt blogā. 
Kopumā par atvaļinājumu varu teikt to, ka es vienkārši fantastiski atpūtos un lieliski pavadīju laiku kopā ar savu draugu. Šis atvaļinājums bija tieši tas, kas nepieciešams, lai uz kaut neilgu laiku aizbēgtu no ikdienas stresiem, darbiem un, protams, arī drēgnā rudens (kaut arī pēdējās dienās laiks ir daudz reiz uzlabojies). 
Ceru, ka Tev patiks šis bloga ieraksts un cerams man izdosies nostāties atpakaļ blogošanas sliedēs un drīzumā publicēt kādu jaunu ierakstu, nesaistītus ar atvaļinājumu. Piebildīšu, ka tas varētu būt izaicinoši, jo biju rēķinājusies ar to, ka man būs pietiekoši daudz satura, lai blogā par jauna saturu izveidi neraizētos kādu nedēļu, divas. Bet tagad man ir fiksi jāieplāno jaunu ierakstu veidošana.

Latvian fashion blogger
What to wear on a vacation
My vacation outfit
Vacation outfit inspiration
Striped shirt inspiration
Summer outfit inspiration
Rhodes island in pictures
Latvian fashion blogger

Top – H&M
Shorts – H&M
Sneakers – Deichmann
Sunglasses – Sammydress
Watch – Daniel Wellington
Use code ‘CALLME15’ to receive a 15% discount on www.danielwellinton.com (Valid till 31.12.)
~With love~
Maddie

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Looking for Something?