The perfect winter nail polish collection: Kinetics ‘Love in the Snow’

Kinetics nail polish review
Kinetics never ceases to surprise me and has come out with a beautiful fall/winter nail polish collection. The collection LOVE IN THE SNOW consists of eight beautiful wintery shades. In the collection you’ll definitely be able to find a shade for your liking, cause the colour choice starts from light pink to grey and dark violet. Of course, a winter collection would not be complete if a red shade was not present, in this collection you’ll find two: ‘Nothing but Love’ and ‘Cold Days Warm Hearts’. But my absolute favorite has to be the shade ‘Daydreamer’ which is something in the middle between green and blue. The shade looks spectacular when painted on nails and this is the shade for which I’ve received the most compliments.
At the end of the article you’ll be able to see a few snaps of a manicure I created with shades ‘Ready, Set, Snow’, ‘Ice breaker’ and ‘Ice is Nice’. I used this video as the source of inspiration and it was super easy to create the manicure with a help of a sponge. Of course, let’s remember the fact that I am not a professional when it comes to nail design, but I love playing with colours and elements, therefore, I am not limiting myself to experiments. 😊 Do you like experimenting with different manicure designs?
Kinetics nail polish review

LV
Kinetics zīmols nebeidz pārsteigt un ir laidis klajā skaistu rudens/ziemas nagu laku kolekciju. Kolecija saucas LOVE IN THE SNOW un tajā ietilpst astoņi burvīgi toņi. Par kolekciju jau nedaudz pastāstīju, kā arī kameras priekšā uzlakoju toni ‘Ready, Set, Snow’, šajā video, bet noteikti vēlējos vēl atsevišķi par kolekciju pastāstīt arī bloga ierakstā. Kā jau minēju kolekcija sastāv no astoņiem toņiem sākot no gaiši rozā līdz pat pelēkam un tumši zilganvioletam. Un, protams, ziemas kolekcija nebūtu pilnīga, ja tajā nebūtu arī sarkanais tonis, šeit tie ir divi: ‘Nothing but Love’ un ‘Cold Days Warm Hearts’. Bet mans absolūtais favorīts ir tonis ‘Daydreamer’, kas ir kaut kas pa vidu starp zaļo un zilo krāsu. Uz nagiem izskatās ļoti skaisti un šis ir tonis par kuru es saņēmu arī visvairāk komplimentu.
Raksta lejas daļā redzēsiet arī manis izveidotu manikīru no toņiem ‘Ready, Set, Snow’, ‘Ice Breaker’ un ‘Ice is nice’, kam par iedvesmas avotu kalpoja šī Kinetics sagatavotā pamācība. Šādu efektu uz nagiem ir ļoti vienkārši iespējams panākt un viss, kas ir nepieciešams, ir mazs sūklītis. Protams, atcerēsimies, ka es neesmu nagu meistars, bet man patīk spēlēties ar krāsām un elementiem, tāpēc neierobežoju sevi un eksperimentēju 😊 Vai Tev patīk eksperimentēt ar nagu dizainu?
Galaxy inspired manicure
Galaxy inspired manicure
Kinetics nail polish review
~With love~
Maddie

4 Comments

 1. December 3, 2017 / 17:43

  Love the daydreamer shade too Maddie. This is a gorgeous collection! And of course the holiday reds are super pretty and timely! And i adore your "experiment" a work of art!
  xoxo
  *******<3*******
  Elle
  https://theellediaries.com

 2. December 5, 2017 / 18:43

  I waiting for this lovely collection Love in the snow 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Looking for Something?