The best beauty advent calendars 2017

Best beauty advent calendars

The first advent is actually not that far away, therefore, in today’s article I wanted to share with you a few advent calendars that would be most suited for us – women. I strongly believe in the fact that not only children can enjoy the time leading up to Christmas with advent calendar, but also adults and beauty advent calendars will be perfect for those who love makeup and skincare. I double checked that these calendars can be bought in Europe without paying astronomical amount for shipping.
I included a variety of calendars – there are ones with 12 products and there also ones with 24 products; there are calendars that have items only from one brand, but then there are also two that have different brand products in them – Feelunique and Lookfantastic. My favorites are the NYX calendar as it’s filled with lip sticks (and, boy, I love a good NYX lippie), L’Occitane calendar as I adore L’Occitane skincare products and  Feelunique calendar since I think you can get a good value for your money.
LV
Pirmā advente pavisam noteikti jau vairs nav aiz kalniem, tāpēc šodienas bloga ierakstā es vēlējos padalīties ar dažādiem adventes kalendāriem, kas būtu piemēroti mums – sievietēm. Uzskatu, ka par adventi priecāties var ne tikai bērni, bet arī pieaugušie, tāpēc skaistumkopšanas adventes kalendārus novērtēs tās, kurām kosmētika ir sirdslieta. Speciāli pārbaudīju to, lai visus rakstā iekļautos adventes kalendārus var nopirkt arī Latvijas iedzīvotāji, nesamaksājot arī astronomisku summu par piegādi.
Kalendāru veidi ir dažādi – ar divpadsmit un divdesmit četrām dāvaniņām, kā arī tie atšķiras pēc produktu satura – ir kalendāri, kurā ir tikai viena zīmola produkti, bet ir arī tādi, kuros ir apkopoti dažādi zīmolu produkti, piemēram Feeluniqe un Lookfantastic kalendāri. Mani favorīti ir NYX kalendārs, kurā ir iekļautas dažādas NYX lūpu krāsas (tās ir vienas no manām mīļākajām), L’Occitane kalendārs, jo dievinu šī zīmola produktus, kā arī Feelunique kalendārs, jo, manuprāt, par šo summu ir iespējams saņemt daudzus un dažādus interesantus produktus.
~With love~
Maddie

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Looking for Something?