Most beautiful Catrice collection: Kaviar Gauche

Kaviar Gauche Catrice collection review

In my opinion Catrice has come out with one of the most beautiful limited edition collections in drugstore and it is called ‘Kaviar Gauche’. Kaviar Gauche is a German fashion brand that is mostly known by their wedding dress creations. This is the third time when Catrice has collaborated with this Kaviar Gauche and have created a collection of four makeup brushes, makeup brush bag, 4 eye shadow palette and a highlighter. In today’s article I’ll tell you more about the eyeshadow palette, the makeup bag and 2 of 4 makeup brushes. This is a limited edition collection so once it will be sold out – it will be gone for good 😞

LV
Zīmols Catrice ir nācis klajā ar, manuprāt, vienu no Drogās vizuāli baudāmākajām ‘limited edition’ kolekcijām ar nosaukumu ‘Kaviar Gauche’. Kaviar Gauche ir viens no populārākajiem modes zīmoliem Vācijā, kas vislabāk ir pazīstams ar zīmola radītajām kāzu kleitām. Catrice ar šo zīmolu sadarbojas jau trešo reizi un ir izveidojuši četras kosmētikas otiņas, otiņu somiņu, izgaismotāju un mazu acu ēnu paleti. Šajā rakstā pastāstīšu par divām no četrām otiņām, izgaismotāju un acu ēnu paleti. Šī ir limitēta apjoma kolekcija – tiklīdz tā būs izpārdota, to vairāk neatjaunos 😞
Kaviar Gauche Catrice collection review
Kaviar Gauche eye shadow palette swatches

I think that this eye shadow palette is really great for every day use as it has really lovely neutral, earthy colours. In the palette you’ll find one matte shade (the darkest one) and three shimmery shades to add a little sparkle to your makeup look. I would say that the quality of the eye shadows is ok – I am not over the moon with it, nor am I disappointed. I’d say that it is a decent everyday, go-to palette. My favorite shade is lightest one and I love using it in my inner corners and on the brow bone. Worth mentioning – the palette has a relatively big and qualitative mirror.
Manuprāt, paletē ir iespējams sastapt burvīgu ikdienas grimam nepieciešamo toņu salikumu. Ir gan matētais tonis (tumšākais) gan arī mirdzošie toņi. Kvalitāti vērtēšu kā mēreni labu, jo tās nav labākās acu ēnas, kuras dzīvē būtu lietojusi, bet tajā pat laikā ikdienas lietošanai tās būs atbilstošas. Mans favorīttonis ir pats gaišākais un to ļoti bieži izmantoju, lai izgaismotu acu kaktiņu iekšējo daļu un uzacu kaulu. Vērts pieminēt – paletei ir liels un kvalitatīvs spogulis.
Kaviar Gauche Catrice collection review
I use the eye shadow brush to apply eye shadow on the lid as well as for my lower lash line. I use the blush & contour brush only for contouring since I find the brush to be a little bit too small for blush. But together with a powder finish contour it is great!
Acu ēnu otiņu lietoju ēnu uzklāšanai uz plakstiņa kustīgās daļas, kā arī tā ir lieliski piemērota skropstu līnijas akcentēšanai. Vaigu sārtuma un konturēšanas otiņu es izmantotu tikai sejas konturēšanai, jo kā vaigu sārtuma otiņa man tā liekas pārāk maza un neparocīga, bet pūderveida kontūras uzklāšanai derēs lieliski!
Kaviar Gauche Catrice collection review
Kaviar Gauche highlighter swatch
First of all, has anyone seen a bigger highlighter compact? It is huuuge! I think I’ll need years to hit the pan of this highlighter 😂 Secondly, I am super glad I bought it since the quality totally beats the price! What I love the most is the fact that you can achieve a very light and natural highlight, but if you build it up (two to three layers) you will have a nice, even blinding highlighter for the night! 
Pirmkārt, vai kāds no jums ir redzējis lielāku izgaismotāja iepakojumu? Tas ir milzīgs! Man liekas, ka man būs nepieciešami vairāki gadi, lai izlietotu šo izgaismotāju 😂 Otrkārt, esmu ļoti apmierināta ar izgaismotāja kvalitāti, tas būs lieliski piemērotas maigam dienas grimam, bet tajā pat laikā ir iespējams arī sasniegt mirdzošu vakara grimu uzliekot divas līdz trīs izgaismotāja kārtas uz vaigu kauliem. Lielisks pirkums par ļoti pieejamu cenu!
~With love~
Maddie

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Looking for Something?