The straw bag outfit

Latvian fashion blogger
My grandparent’s countryside home at first glance might seem like an interesting place for an outfit photoshoot, but these pictures are actually ones of my latest favorites cause they were taken in a place that has so much sentimental value for me. I’ve spent countless summers here and they all are filled with such amazing and heartwarming memories, therefore, for me it does feel a bit unusual that I actually took outfit pictures here. In some of the pictures you’ll be able to spot Aurelia, who decided that she will not step a foot away from me. Such a city princess 😄 If you understand Latvian then do watch my latest vlog in which you will be able to see how I spent Midsummer. Otherwise, you can still look at the pictures!
LV
Manu vecvecāku lauku mājas iespējams varētu šķist kā neierasta vieta fotosesijai, bet šīs bildes ir vienas no manām mīļākajām, kuras ir uzņemtas pēdējā laikā, jo tām ir arī sentimentāla vērtība. Manu vecvecāku lauki ir vieta, kurā esmu pavadījusi tik daudzas vasaras un, kura saistās ar tik daudzām brīnišķīgām atmiņām. Tāpēc šķiet neierasti tas, ka tā var kalpot arī kā jauka vieta fotosesijai bloga nolūkos. Šur tur bildēs ieraudzīsiet arī Aurēliju, kas spītīgi atteicās atkāpt kaut solīti no manis. Tāda pilsētas dāma 😄 Un starp citu šodien manā Youtube kanālā tika publicēts arī Jāņu vlogs, tāpēc, ja tevi interesē tas kā es pavadīju Jāņus un vēlies redzēt vairāk kā tikai bildes, spied uz šī linka!
Countryside outfit

Call me Maddie

__________OUTFIT___________
Top – H&M
Vest – H&M (similar)
Shorts – H&M
Sandals – H&M
Bag – eBay
Necklace – eBay

Hat – H&M (similar)
Wow, after I wrote the outfit description I realized that I should be sponsored by H&M. 😂 When I was planing this outfit I didn’t realize that so many items where from H&M. For the longest time H&M had been my favorite store, but recently I can’t find anything that I would like to buy from H&M. It’s either that H&M has changed their style (which is highly unlikely 😅) or that my sense of style is changing.
My favorite part of the outfit is not anything from H&M, but rather than from eBay! After I compiled all my favorite straw bags for eBay bargains post I seriously fell in love with the straw bag you can see in the pictures. 😍 The bag is qualitative, has a drawstring lining and only costs 21 dollars!
Oho, spriežot pēc mana tērpa apraksta, H&M vajadzētu mani sponsorēt. 😂 Kad plānoju šo tērpu, absolūti neievēroju to cik daudzas lietas ir no H&M. Ilgu laiku šis veikals ir bijis mans absolūtais favorīts, bet pēdējos mēnešus jūtu, ka tajā vairāk sev neko tā īsti nevar atrast. Vai nu H&M ir nedaudz mainījies stils (kas ir diezgan apšaubāmi 😅) vai arī man sāk mainīties gaume.
Mana mīļākā tērpa sastāvdaļa gan nav no H&M, bet gan no eBay. Es kritu kārdinājumā pēc tam, kad biju atlasījusi dažādas salmu somas Friday eBay bargains ierakstam, un pati pasūtīju šo, bildēs redzamo. 😍 Somiņa kvalitatīva, tai ir savelkama iekšiņa un tā maksā tikai 21 dolāru! 

Latvian countryside
Ebay straw bag outfit
Countryside outfit inspiration
Summer outfit inspiration
Latvian fashion blogger
Call me Maddie
European fashion blogger
eBay straw bag review
Latvian fashion blogger

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Looking for Something?