Stripes in Prague | NEW BLOG DESIGN

ASOS picks for fall 2018

Hey hey welcome back to my blog and it’s new design! It has been years since I had been planning moving from blogger.com to WordPress.org , but I really never had enough courage to make this big step. Though, after using blogger.com for nearly 7 years (hey, is there somebody here who is reading my blog from the early beginnings?) I really came to terms with the fact I have outgrown this platform.

Blogger.com is a good platform, especially, if you are a beginner to the blogosphere as it is super easy to use. But I must say that I didn’t even have the slightest clue of how great is WordPress! First of all, I am in love with the new design of the blog and, secondly, I am super impressed by the technical side of WordPress which will help me improve my blog, make it more visible as well as more professional. I must say a biiiig thanks to Laure from blogger2wp who helped me make the whole migration process seamless, painless and without any hiccups or down time. So, all in all my, experience with the blog move from Blogger to WordPress has been excellent! Consequently, if you want to start a blog, I strongly recommend WordPress from the get-go.

SO WHAT’S NEW ON THE BLOG?

✔ Completely new and modern design
✔ New page ‘SHOPINSTA‘, in which you will be able to shop the items that are featured in my Instagram photos
✔ On the right side you will see my newest Youtube video (though, topical only to those who are fluent in Latvian)
✔ Follow all my activities on social media on the bottom of  the blog
✔ Better/more precise search option (find it on top of the blog)
✔ New Newsletter! Sign up on the right side. I am planning on sending out a new newsletter which would include snippets of my newest blog posts and other activities every or every second week.
✔ All my outfits are now arranged in a more aesthetically pleasing manner by years (take a look at year of 2018)

And many more smaller, but not less significant improvements. I certainly will wait for any kind feedback from you guys! Furthermore, let me know if you have any suggestions + if you would like me to cover some specific topics on the blog let me know that as well!


LV
Hei, hei sveiciens atpakaļ manā blogā un tā jaunajā izskatā! Jau ļoti, ļoti ilgu laiku briedu tam, lai pārietu no blogger.com platformas, kuru lietoju jau nepilnus septiņus gadus (hey, vai te ir kāds arī no pašiem bloga pirmssākumiem? 😊), uz Wordrpess.org platformu.

Šis viennozīmīgi bija ļoti liels solis mana bloga attīstībai, jo, kaut arī blogger.com nodrošināja visas pamatvajadzības bloga uzturēšanā un bija super vienkāršs/ērts lietošanā, tomēr WordPress.org ir atvēris man pavisam jaunu pasauli! Es nevaru vien vārdos ietērpt to, cik ļoti man patīk gan tā jaunais izskats, gan arī tehniskā puse, kas ļaus man blogu uzlabot, padarīt pamanāmāku un arīdzan profesionālāku. Par pārejas procesu man jāpateicas Laurai no blogger2wp, kura šo migrācijas procesu padarīja nesāpīgu, ļoti saprotamu un bez jebkādas aizķeršanās. Īsāk sakot, mana pieredze ar pāreju no Blogger uz Wordress bija lieliska! Ja vēlies sākt rakstīt savu blogu, bet vēl šaubies starp platformām, tad es noteikti ieteiktu lietot WordPress jau no paša sākuma. 

KĀDI IR JAUNUMI BLOGĀ?

✔ Pavisam jauns un moderns dizains
✔ Jauna lapa ‘SHOPINSTA‘, kas pavisam vienkāršā un ērtā veidā ļaus jums apskatīt/iegādāties tos produktus, kas ir iekļauti manās Instagram bildēs
✔ Labajā pusē redzams mans jaunākais Youtube video
✔ Bloga lejas daļā var sekot līdzi manām aktivitātēm sociālajos tīklos
✔ Uzlabots/precīzāks meklētājs
✔ Jauns ‘Newsletter’! Pieraksties tam sānā. Plānoju reizi nedēļā vai reizi divās nedēļās apkopot manus bloga ierakstus un nosūtīt informāciju par tiem uz jūsu atstāto epasta adresi.
✔ Visi tērpi tagad ir apskatāmi uzskatāmākā veidā (sk. piemēram, 2018. gada tērpus)

Un vēl daudzas citi mazi, bet ne mazāk svarīgi uzlabojumi. Ļoti gaidīšu atsauksmes arī no jums – kā jums patīk, vai ir kādi ieteikumi, kā arī kādus bloga ierakstus vēlaties redzēt nākotnē!

Blog move from Blogger to WordPress My experience with blog migration from Blogger to WordPress Red retro 90's inspired sunglasses from eBay-OUTFIT-

Top – eBay
Skirt –  ASOS
Sunglasses – eBay
Sandals – H&M

I wore this outfit on one of the days when we were visiting the gorgeous city of Prague. Though, I must say that after 10 minutes of wearing this outfit I really regretted my choice. Why? Well, I definitely did not think about the fact that it was +34C and wearing maxi skirt and shirt with sleeves (even the short ones) would turn out to be so difficult. So can we make wearing swimsuits in public a thing? 😄. Furthermore, my boyfriend teased me all day and said that I look like Obelix from the Asterix cartoon (remember that big guy with a moustache and huge white-blue striped pants?). In my defense, I was not wearing pants and the stripes were red not blue! 😄 Besides that, I still pretty much enjoyed my outfit as it was a bit different then my usual ones. What do you think? Do you see Obelix in pictures? 😅Bildēs ir redzams tērps, kuru biju uzvilkusi vienā no dienām, kad pastaigājāmies pa Prāgas vecpilsētu. Jau pirmajās 10 minūtes pēc dzīvokļa pamešanas, nožēloju savu tērpa izvēli, jo, lai arī tērps ir vasarīgs, tas viennozīmīgi nebija paredzēts +34C grādu karstumam garo svārku un krekliņa ar piedurknēm (kaut arī īsām) dēļ. Un vispār – draugs visu dienu smējās par mani un teica, ka ar šiem svārkiem mugurā es izskatos pēc Obeliksa no Asteriksa komiksa (atceraties to lielo vīrieti ar ūsām, un lielajām, baltzili svītrainajām biksēm?). Manai aizstāvībai gan jāsaka, ka šīs nebija bikses, bet gan svārki ar sarkanām svītrām, nevis zilām kā Obeliksam 😅 Lai nu kā, tērps man pašai ļoti patika, jo likās, ka tas ir nedaudz savādāks nekā ierasts. Kā jums liekas? Vai bildēs saskatiet Obeliksu? 😅

European fashion blogger in Prague Best eBay sunglasses under two dollars ASOS summer style inspiration

With love
Maddie

1 Comment

  1. August 23, 2018 / 10:10

    Congrats on your new design ! Very beautiful 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Looking for Something?