Styling a yellow statement dress

Styling a yellow statement dress

Hey where the time is flying again and how on earth it is already almost mid September? In my mind it’s still summer! This fall for me is definitely going to be filled with many beautiful memories as I will have a chance to fulfill one of my childhood’s dreams and go to the city that never sleeps – New York!

The real reason why we are visiting North America is the fact that we want to visit our relatives in Canada. And since New York is only two hours flight away from Toronto and the tickets are kind of affordable, we didn’t even think twice about it! I am super excited since New York as I said previously is a destination that has always been on my bucket list and finally I will have a chance to see it with my own eyes. We will only spend four days in New York which I already know is not going to be enough since the plan that I created with the places I would like to see is like at least a week itinerary – yikes!. After four busy days in USA we are going to spend seven more in Ontario region, Canada. This part of the trip is going to be very exciting since we have no idea what we will be doing as our relatives have planned the whole thing!

So with that being said I just wanted to let you know that there will be a two week pause on my blog! But when I will come back, expect to read many posts about the whole experience!  Meanwhile you can still follow my activities on Instagram as I am planning on updating it quite frequently.


LV
Hey, pa kuru laiku ir jau gandrīz septembra vidus? Vēl joprojām sajūtu ziņā liekas, ka ir vasara! Šis rudens man būs ļoti skaistiem notikumiem piepildīts, jo es došos uz vietu par kuru maza būdama vien sapņoju! Ņujorka – see you soon!

Īstais Ziemeļamerikas apmeklēšanas iemesls ir  viesošanās pei radiniekiem Kanādā, bet par cik Ņujorka ir vien divu stundu lidojuma attālumā no Toronto un biļetes var iegādāties zem 100 eiro tad divu domu par to, ka ir “jānošauj divi zaķi ar vienu šāvienu” nebija. Esmu ļoti priecīgi satraukta, jo kā jau minēju, tad Ņujorka tiešām ir vienmēr bijis tas galamērķis, kuru esmu vēlējusies apmeklēt un ieraudzīt ar savām acīm. Ņujorkā pavadīsim vien tikai četras dienas, kas manā skatījumā ir maz, jo liekot kopa plānu ar vietām, kuras vēlos apskatīt, man sanāca, ka ideālā variantā Ņujorkā būtu jāpavada vismaz nedēļa. Pēc četrām super aizņemtā dienām Ņujorkā mums ir ieplānotas septiņas dienas Ontario reģionā Kanādā. Šī ceļojuma daļa noteikti būs interesanta, jo mūsu radinieki ir uzņēmušies visu plānošanu un mums nav ne mazākās nojausmas par to, kas mūs sagaida!

Sekojoši vēlējos arī pateikt to, ka uz aptuveni divām nedēļām blogā valdīs klusums, jo vēlos izbaudīt šos Ziemeļamerikas piedzīvojumu un pēc tam atpūtusies par to jums pastāstīt šeit blogā kā arī Youtube kanālā. Bet tikmēr manām aktivitātēm vari sekot līdzi manā Instagram profilā, jo tur klusums noteikti nevaldīs! 🙂

-OUTFIT-

Dress – c/o Shein
Heels – Quiz Clothing
Bag – Dresslily
Watch – Daniel Wellington
Cuff – Daniel Wellington

If I had to define my relationship with this yellow Shein dress then I would have to say that it was love at first sight. Yellow is totally not my color and there aren’t many yellow garments in my wardrobe, but there was something about this dress that captured my attention. I believe that this dress is a great summer-to-fall transitional piece not only because of the color (suits summer and fall equally well), but also beause of it’s design and length.
What is your relationship with yellow?

Attiecības ar šo Shein kleitu es varētu noraksturot kā mīlestību no pirmā acu skatiena. Lai arī dzeltenā krāsa manā garderobē nav ļoti plaši pārstāvēta un es to valkāju ļoti reti, bet kaut kas šajā kleitā piesaistīja manu uzmanību. Uzskatu, ka šī kleita ir arī lielisks vasaras-rudens pārejas apģērba gabals ne tikai krāsas dēļ (dzeltenais ļoti labi piestāv gan vasarai, gan arī rudenim), bet arī tās piegriezuma un garuma dēļ.
Kādas ir jūsu attiecības ar dzelteno krāsu?

~With love~
Maddie

 

Share:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Looking for Something?