Red is my fall colour

The weather was an absolute dream during the whole summer  and I can’t complain about it in this fall either. That’s why me and my mom decided to take a little road trip to the second largest city in Latvia – Daugavpils. The main reason for this trip was to visit the Mark Rothko art center and see the “Two Chagalls” exhibition which had paintings from Mark Chagall and Jonas Daniliauskas (a Lithuanian artist who was inspired by Chagall’s work). Of course, we also went there because we wanted to see and experience the city as I had only been there once and we only drove through it by car. The city definitely has it’s charm, it is well kept and clean, plus I really liked the cohesive architecture. There is no doubt in my mind that I will visit it again. I also filmed a vlog on the two days while we were there, so if you know Latvian, then check it out here!


LV
Laiks mūs ļoti lutināja vasarā un teju arī visu rudeni, tāpēc vienā no vēl siltajām rudens dienām kopā ar mammu izlēmām doties uz Daugavpili. Primārais iemesls šim braucienam bija Marka Rotko mākslas centra apmeklējums, jo tajā līdz 4. novembrim ir iespēja apskatīt izstādi ar nosaukumu “Divi Šagāli“, kurā ir iespējams aplūkot Marka Šagāla un Jonasa Daņilauska (lietuviešu mākslinieks, kurš ir iedvesmojies no Šagāla) darbus. Protams, iemesls Daugavpils apmeklējumam bija arī pati pilsēta, jo to savām acīm biju redzējusi tikai vienu reizi, un tā pati bija tikai cauri braucot. Pilsētai viennozīmīgi ir savs šarms un ieturēts arhitektūras stils, kā arī tā ir ļoti tīra un sakopta. Viennozīmīgi vēlēšos uz turieni doties vēlreiz. Šajā divās dienās filmēju arī vlogu, tā kā noteikti ieskaties tajā šeit!

-OUTFIT-

Watch – c/o Nordgreen
Top – H&M (similar)
Coat – ZARA (similar)
Jeans – Forever 21
Boots – Stradivarius (similar)
Lipstick – MAC Versicolour Stain

You have to wear red in fall! Even though this bold color is not something my hand reaches for very often when I am planning my outfits, it fits fall perfectly! Considering the fact that this color for sure is an attention grabber, I usually just add one pop of red to my outfits which most frequently is in a form of a red lipstick. But this time I kind of went crazy and added three red accents: the lipstick, the blouse and the boots.

The newest addition to my accessory collection is the new Scandinavian brand Nordgreen watch. I really admire how minimal yet elegant and sophisticated their watches are. Plus, this watch is super easy to style with my everyday outfits. What I really love about this brand is the fact that not only they provide gorgeous watches, but also with every watch they sell, they give back to the society by empowering the customer to make a donation without extra charge in of these three ways:

1. 2 months of clean water to a child in Central Africa
2. 2 months of education to a child in India
3. Preserve 200 square ft of rain forest in Latin America.

I wish there were more brands like this!


Rudenī ir jānēsā sarkanais! Kaut arī šī spilgtā un kliedzošā krāsa nav tā, pēc kuras pastiepjas mana roka, plānojot manu dienas tērpu, tomēr rudenim tā piestāv lieliski! Ņemot vērā, ka šī krāsa ļoti piesaista uzmanību, parasti izvēlos tikai vienu sarkano akcentu – visbiežāk tā ir sarkana lūpu krāsa. Bet šajā tērpā sarkanais ir pārstāvēts veselos trīs veidos: manā lūpu krāsā, svītrainajā blūzē un zābakos.

Jaunums manā aksesuāru plauktiņā ir jauna skandināvu zīmola Nordgreen pulkstenis. Mani ļoti piesaistīja tā minimālais un elegantais dizains, kā arī tas, cik ļoti viegli to ir iespējams pieskaņot maniem tērpiem. Vislielākais prieks ir par to, ka šis zīmols ne tikai nodrošina lieliskus pulksteņus, bet arī dod apakaļ sabiedrībai, jo pēc katra pulksteņa pārdošanas uzņēmums pircējam piedāvā piedalīties labdarības akcijā bez papildu samaksas un izpilda vienu no trīs projektiem:

1. Vienam bērnam Centrālāfrikā divus mēnešus tiks nodrošināts tīrs ūdens;
2. Vienam bērnam Indijā divus mēnešus tiks nodrošināta izglītība;
3. Tiks saglabāti 18.5 kvadrātmetri lietus mežu platība Latīņamerikā.

Vairāk šādus zīmolus!

~With love~
Maddie

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Looking for Something?