Season of Sparkles | Kinetics ‘Sparkling’ collection overview

Kinetics nail polish collection “Sparkling” overview

The year’s biggest party is here!
Let’s all of us be partyholics – loud, funny, crazy.
In this magical night we are allowed to rock hard, and when the morning comes we might even have glitter for breakfast.

Judging by how many blog posts I have made about Kinetics nail polishes, it is not a secret that this is one of my favorite nail polish brands. This time I want to tell you/show you their holiday season collection Sparklingwhich consists of eight very shiny shades! I was waiting for this brand to come out with a collection like this for such a long time! I remember that two years ago I first fell in love with Kinetics glitter nail polishes it was right after they launched their holiday season which had one glitter shade “Running out of Champagne” in it.

There are two types of nail polish finishes in this collection: glitter and shimmer. My favorites are the glitter ones since they remind me of holidays and parties so much! Quality wise the nail polishes are insanely pigmented. I was not expecting my nail to be fully covered after two coats! Though, I must mention that removing the glitter polishes is a bit challenging as glitters have a tendency to be very stubborn 🙂

Kinetics nagu laku kolekcijas “Sparkling” pārskats

Ir pienākusi gada lielākā ballīte! Laiks kļūt skaļiem, jautriem un trakiem – īstiem ballīšu zvēriem.
Šajā maģiskajā naktī mums ir atļauts no sirds iztrakoties, un, kas to lai zina, varbūt pat brokastīs nāksies ēst gliterus.

LV
Spriežot pēc Kinetics nagu laku bloga ierakstu daudzuma, man liekas, ka tas, ka šis zīmols ir viens no maniem mīļākajiem nagu laku zīmoliem, nav nekāds noslēpums. Šoreiz vēlos jums pastāstīt/parādīt viņu svētku sezonas lolojumu jeb kolekciju Sparkling, kas sastāv no astoņiem – nu dikti spīdīgiem toņiem! Šādu kolekciju es no šī zīmola ļoti gaidīju, it sevišķi pēc aizpagājušās svētku kolekcijas, kurā bija tonis “Running out of Champagne” , kas man absolūti lika iemīlēties šī zīmola spīdīgajās nagu lakās.
Šajā kolekcijā ir pieejami divu nagu laku finiši: glitter (rupjāka maluma spīdumi) un shimmer (smalkāka maluma spīdumi). Mani favorīti laikam ir tieši glitter, jo tie man tik ļoti atgādina svētku laiku! 🙂

Kvalitātes ziņā var piebilst to, ka nagu lakas ir patiešām bagātīgi pigmentētas. Izbrīnīja tas, ka pietika tikai ar divām kārtām, lai pilnībā nosegtu visu nagu. Runājot par nagu lakas noņemšanu, tad ar to gan būs nedaudz jāpacīnas, jo šāda veida spīduma nagu lakām ir raksturīgs daudz reiz stiprāk turēties pie naga.


Take a look at all shades down below.
Zemāk apskati visus šajā kolekcijā pieejamos toņus.
Glitter for Breakfast
Sweet or Brut?
Sparkling
We Rock Hard
Shh, IM fabulous
Mirror Like Red
Extravaganza
Partyholic


Manicure created with shades “Glitter for Breakfast” and “Sweet or Brut?”
Manikīrs izveidots izmantojot toņus “Glitter for Breakfast” un “Sweet or Brut?”

~With love~
Maddie
Share:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Looking for Something?