Current favorite hand cream: Bioderma Atoderm Ultra Repair Hand & Nail Cream

During winter time I pay a lot of attention to my hand care routine as, sadly, there are times when I run out of the house without my gloves on (for example, when I go to the local grocery store, throw out garbage or run to the car) or I take them off when I need to use my phone. These moments are very brief, but the cold and the wind can do serious damage my hands.
This winter’s find and my hand savior is the Bioderma Atoderm Ultra Repair Hand and Nail Cream. I have used Bioderma products for many times and I have also spoken about them in my blog posts, for example, here and here, but this was the first time when I tried their hand cream.


LV
Ziemā roku kopšanai un mitrināšanai pievēršu pastiprinātu uzmanību, jo nereti no mājas izskrienu arī bez cimdiem (uz tuvējo veikaliņu, izmest miskasti, aizskriet līdz mašīnai u.tml.) vai arī, piemēram, novelku tos, lai izmantotu telefonu. Kaut arī šis laika sprīdis ir īss – sals un vējš tomēr dara savu. Mans šīs ziemas atklājums un roku ādas glābējs ir Bioderma Atoderm Repair roku un nagu krēms. Ar Bioderma produkciju esmu uz tu un esmu to vairākas reizes pieminējusi arī savā blogā – ieskaties rakstos šeit un šeit, bet ar Bioderma roku kopšanas krēmu gan vēl nebiju pazīstama. 

Bioderma Atoderm Ultra Repair Hand & Nail Cream review

 

  • The first quality that is super important for me is how fast the cream absorbs into the skin and how my hands feel afterwards. For example, it is very important for me that the cream doesn’t make my hands feel oily or sticky because I have used creams that have made my hands so oily that everything I touch becomes oily as well. Thankfully, Bioderma cream is not one of them 🙂
  • The cream has a very light texture that absorbs very quickly. Even though, the texture is light, the cream does a fantastic job in moisturizing my skin. I have been using it almost every single day and I have completely forgotten what it’s like to have hands with dry skin.
  • The cream has a very light and neutral scent that you can also feel after the cream has absorbed into your skin. As, personally, I don’t mind body or hand creams with a scent, I would have actually preferred that the cream has even a stronger scent.
  • The cream is suitable for sensitive and also hypoallergenic skin.

  • Pirmais faktors, kas man ir ļoti svarīgs, lietojot roku kopšanas līdzekļus, ir tas, cik ātri tas uzsūcas ādā un kādas sajūtas ir pēc tam. Piemēram, man ir ļoti svarīgi, lai rokas pēc krēma lietošanas nepaliktu eļļainas, taukainas vai lipīgas, jo esmu lietojusi arī tādus krēmus, kas pēc to uzklāšanas satauko gandrīz pilnīgi visu, kam es pēc tam pieskaros. Ļoti priecē tas, ka šim Bioderma roku krēmam šāda īpašība nepiemīt 🙂
  • Krēmam piemīt viegla konsistence, kas arī ļoti ātri iesūcas ādā. Bet, neskatoties uz vieglo konsistenci, krēms arī lieliski mitrina un pabaro ādu. To regulāri lietojot, esmu jau aizmirsusi kā izskatās un jūtas sausa roku āda.
  • Krēmam piemīt ļoti viegla un neuzkrītoša smarža, kas ir arī jūtama pēc krēma uzsūkšanās ādā. Man nekad nav bijuši iebildumi pret ķermeņa un roku krēmiem ar smaržu, tāpēc manis pēc smarža varēja būt pat vēl izteiktāka 🙂 
  • Krēms ir piemērots jutīgai ādai, kā arī tas ir hipoalerģisks.

Which is your favorite hand cream?
Kurš ir tavs mīļākais roku krēms?

~WITH LOVE~
MADDIE
FOLLOW ON BLOGLOVIN – LIKE ON FACEBOOK – FOLLOW ON TWITTER – FOLLOW ON INSTAGRAM
Share:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Looking for Something?