My resolutions for 2019

Latvian blogger

This is the fourth year in a row when at the start of January I am making my resolutions that I want fulfill this year. I know that there are people who don’t support resolutions because you shouldn’t make them and try to stick to them only at the start of the year. But instead you should work on yourself and your development throughout the whole year. And I couldn’t agree more! But New Year for me is a milestone and at the start of January I like looking back at the previous year and analyzing what have I achieved or on the contrary – not achieved. I always ask myself a question – how can I make this year even better? How can I improve?
Resolutions for me are actually goals – time bound, achievable, relevant and measurable. I believe that if you write down your goals and say them out loud you are already in halfway of  reaching them. In this article I will not only write down my goals, but also publish some pictures that were published on my blog during this year. If you would like to read my last year’s resolutions, take a look here.


LV
Šis būs jau ceturtais gads, kad janvāra sākumā izvirzu mērķus, kurus piepildīt šī gada laikā. Zinu, ka ir cilvēki, kuri īsti neatbalsta šāda veida apņemšanās savās personiskajās dzīvēs. Jauna gada sākums noteikti nav vienīgais laiks, kad kaut ko apņemties un strādāt pie savas attīstības – tas ir jādara visa gada garumā. Un es tam pavisam noteikti piekrītu! Man personīgi Jaunais gads kalpo kā atskaites punkts, un janvāra sākumā es atskatos uz iepriekšējo gadu, analizēju savus sasniegumus un arī tieši pretēji – neveiksmes. Vienmēr sev uzdodu jautājumu – ko es varu darīt, lai šis gads būtu vēl labāks par iepriekšējo? Ko vēl es varu uzlabot?
Savas apņemšanās drīzāk raksturoju kā mērķus – noteiktus laikā, sasniedzamus, saistošus un izmērāmus. Uzskatu, ka mērķu pierakstīšana un arī pateikšana skaļi ir jau pussolis ceļā uz to sasniegšanu. Arī šogad apkopošu savas apņemšanās un pie reizes arī atskatīšos uz iepriekšējo gadu, ieskatoties blogā publicētajās bildēs. Ja tevi interesē tas, ko apņēmos iepriekšējā gadā, tad ieskaties šajā rakstā.

Lovelywholesale reviewLoccitane beauty blogger projectCall me MaddieFebruary 2018 beauty favoritesTibidabo theme park

1. TAKE MORE CARE OF MY HEALTH

Last year I highlighted how important for me is to start taking more care of my health and I actually did almost everything on my resolutions list. I didn’t delay my doctor’s appointments, checked my blood sugar level, continued working out regularly (more or less). But there is one thing that I neglected – a healthy diet. This definitely is one of my biggest downfalls because I just can’t resist delicious, unhealthy meals and snacks! I used to say that if I go to the gym it means that I can eat whatever I want. Little did I know that it’s not exactly how it works 😀 Therefore, my first resolution is to be aware of what I am putting in my mouth and stick to my resolution not only in January, but throughout the whole year.

My second resolution has to do with my teeth. If you have been reading my blog for a couple of years, then you might now that two years ago one of my resolutions was to fix my smile and straighten my teeth. But after the appointments with an orthodontist I found out that correcting my bite and teeth would be very expensive and complicated (a jaw surgery would be involved). I have written more about this subject in this article. As a result I put this matter to rest. Well… till my last appointment with hygienist in which I talked about the fact that two of my teeth get extremely sensitive after eating certain products or drinks (it has been years like that and my dentists has tried practically everything to fix this issue). One of the main reasons that could cause this sensitivity is my bite since my upper teeth could be damaging my lower teeth. I am completely fine with the aesthetics of my smile, but if my overbite is damaging my teeth and might be the source of pain for the rest of my life,  it could be a reason to rethink my decision – maybe I should go to an orthodontist once more and go over the whole process more thoroughly.

2. STABILIZE MY INCOME

Some of you might know that in the middle of last year I quit my full time job and that I continued working as a freelancer. Working from home has many pros, but at the same time it also has some big cons. On of them is the instability of my income. During this year I would like to understand whether working from home is something I actually want to do in long term. If yes – I need to find extra source/s of income in order to reduce the stress I am under and be able to plan my finances more than one month in advance. If no – I need to start looking for a full time job and reduce the time I spend on my hobbies that are connected with social media. For example, I love filming and editing videos, but it is such a time consuming activity that a lot of times doesn’t guarantee the desired result.

3. CONTINUE EDUCATING MYSELF

Since I’ve been working from home I feel like I don’t develop at the same pace as I did before. I think that it’s mainly because I don’t work in a motivating or educating environment anymore. It is so easy to fall into a lousy routine  when you are working from home as there is nobody that motivates you (except for the deadline 🙂 ). This year I would like to learn something new or improve my existing knowledge and skills. For example, I have always loved learning new languages and I am pretty good at it as well. I used to speak fluently in three foreign languages – English, Russian and Spanish. Now I can speak fluently only in English. Second example – a long time ago my parents gifted me photography courses of my own choice. I still haven’t used that gift, even though, photography is something I am very passionate about. Maybe these two areas are worth looking into this year!

Spring outfit inspirationBotanical Garden of University of LatviaZaful reviewCall me Maddie

1. VAIRĀK RŪPĒTIES PAR SAVU VESELĪBU

Pagājušajā gadā jau uzsvēru to, cik ļoti man ir svarīgi sākt atbilstoši rūpēties par savu veselību, un es arī izdarīju gandrīz visu, ko šajā ziņā biju vēlējusies. Neatliku ārstu apmeklējumus, nodevu analīzes, turpināju daudz maz regulāri apmeklēt sporta zāli vai nodarboties ar citām fiziskajām aktivitātēm. Bet vienu lietu gan es nedaudz atstāju novārtā – veselīgu uzturu. Šis viennozīmīgi ir viens no maniem lielākajiem klupšanas akmeņiem, jo man ļoti garšo viss neveselīgais! Kādreiz teicu, ka uz sporta zāli eju, lai varētu “atļauties” ēst neveselīgi, bet beidzot esmu nonākusi pie atziņas, ka tas īsti tā nestrādā 😀 Līdz ar to mana pirmā apņemšanās ir tiešām pievērst daudz lielāku uzmanību tam, ko es lieku mutē, un noturēt šo apņemšanos visa gada garumā nevis tikai janvārī.

Mana otrā apņemšanās ir saistīta ar maniem zobiem. Ja būsi mana bloga lasītājs jau vairākus gadus, tad zināsi, ka pirms diviem gadiem biju pilnībā apņēmusies uzlabot savu smaidu. Bet pēc konsultācijām pie ortodonta es secināju, ka, iespējams, varu sadzīvot jau ar esošo smaidu, jo process, lai salabotu manu sakodienu un zobus, ir ļoti dārgs un grūts (būtu nepieciešama žokļa operācija). Par to nedaudz vairāk stāstīju šajā bloga ierakstā. Rezultātā šo jautājumu biju nolikusi malā. Nu…līdz pēdējai higiēnista vizītei, kuras laikā konsultējos par diviem zobiem, kas pie noteiktas pārtikas un dzērienu lietošanas paliek ļoti jutīgi (tas notiek jau vairākus gadus un mana zobārste ir izmēģinājusi praktiski visu, lai to novērstu). Viens no galvenajiem iemesliem, kas varētu izraisīt šo jutību, ir nepareizais sakodiens. Man nav problēmu sadzīvot ar manu zobu vizuālo izskatu, bet tas, ka nepareizais sakodiens varētu deformēt manu zobus un radīt sāpes visas atlikušās dzīves laikā, noteikti ir iemesls, lai vēlreiz dotos pie ortodonta un pārrunātu visu procesu.

2. NOSTABILIZĒT SAVUS IENĀKUMUS

Iespējams zināsiet to, ka pagājušā gada vidū es aizgāju no sava pamatdarba un turpināju strādāt kā freelancer jeb pašnodarbinātais. Par šo tēmu esmu runājusi vairākos savos Youtube video (vari ieskatīties, piemēram, šajā). Ir ļoti daudz plusu strādājot no mājām, bet tai pat laikā ir arī izteikti mīnusi. Un, pirmais, vislielākais mīnuss ir ienākumu  nestabilitāte. Šī gada laikā vēlos saprast vai strādāšana no mājām vispār ir tas, ko es vēlos darīt ilgtermiņā. Ja, jā – man būtu nepieciešams atrast vēl kādus papildu ienākumu avotus, lai samazinātu stresu un plānotu vairāk kā tikai mēnesi uz priekšu. Ja nē – atkal meklēt pilnas slodzes darbu un atteikties/samazināt to daļu, kuru aizņem mani hobiji, kas ir saistīti ar sociālajiem tīkliem. Jo, lai arī cik ļoti man patīk filmēt un montēt video – tas ir ļoti laikietilpīgs process, kas ne vienmēr atnes gaidīto rezultātu.

3. TURPINĀT IZGLĪTOT SEVI

Kopš es strādāju no mājām, jūtu, ka vairs neattīstos tādā tempā kā kādreiz, jo vairs neuzturos tādā vidē, kas ir pietiekoši motivējoša vai izglītojoša. Mājās ir ļoti viegli ieiet rutīnā, jo izņemot tevi pašu nav neviens, kas tevi motivētu (ok, izņemot darbu iesniegšanas termiņu 🙂 ). Šajā gadā es vēlos vai nu apgūt kaut ko jaunu, vai arī turpināt pilnveidot savas esošās zināšanas. Piemēram, man vienmēr ir ļoti patikušas un arī padevušās valodas. Kādreiz tekoši runāju trijās svešvalodās – angļu, krievu un spāņu. Tagad tekoši runāt varu vien tikai angļu valodā. Otrs piemērs – vecāki man ļoti sen uzdāvināja iespēju apmeklēt foto kursus pēc manas izvēles. Vēl līdz pat šodienai neesmu tos izmantojusi, kaut arī fotografēšana ir viens no maniem mīļākajiem hobijiem. Iespējams šīs divas nozares ir tās, kurās varu sevi vairāk attīstīt.What to wear on a summer dateBioderma Photoderm Nude Touch on skinMidsummer celebration traditions in LatviaHow Summer Solstice is celebratedSummer Solstice in LatviaA line white denim skirt from H&MLatvian fashion and style bloggerKaviar Gauche Catrice collection reviewDaniel Wellington Classic Roselyn watch

Do you have any resolutions for this year?

Vai tev ir kādas apņemšanās šim gadam?

 

~WITH LOVE~
MADDIE
FOLLOW ON BLOGLOVIN – LIKE ON FACEBOOK – FOLLOW ON TWITTER – FOLLOW ON INSTAGRAM

2 Comments

 1. January 10, 2019 / 16:10

  I understand why you are making this resolutions, dear Maddie. Hopefully everything with your teeth finally will turn out in a good way and I wish you also success for your healthy diet as far as a fixed income. Now I’m only curious if you will work again full-time or find another way to earn regularly money as freelancer.
  Happy new year!
  xx from Bavaria/Germany, Rena
  http://www.dressedwithsoul.com

  • Call_Me_Maddie
   Author
   January 29, 2019 / 09:57

   Hi dear Rena!

   It has been a while 🙂 Thank you so much for your well wishes, I really appreciate them! 🙂
   Happy New Year to you as well & all the best!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Looking for Something?