Top 10 outfits of 2018

I have always loved looking back at my previous year’s outfits as it is so interesting to see how my style has changed, how I styled my outfits and what colors I chose. Therefore, like every year I have collected my top ten outfits from previous year. I based this top on my personal preference and your feedback on the blog, Instagram, Facebook and Lookbook.

I have started to notice that not only my style and taste are changing, but also my shopping habits. I used to follow fashion trends religiously and, even though, I still follow them, they are not what dictate my fashion choices anymore. Now I pay so much more attention to how I feel in the garments I choose to wear and actually think of the longevity of each piece. H&M, for example, used to be my favorite store and I used to shop there couple of times a month (haha, it didn’t help that I used to work there for more than two years (think of the staff discount 😀 )). But now it’s a very rare occasion when I step into their store, I usually go there for lingerie, accessories or home items. I can’t figure out whether I have outgrown the brand or I just can’t find anything there that would fit my style and taste anymore.

I also used to spend hours upon hours in malls going from one store to another. Now I mainly shop online as it is so much more convenient. My current go-to online store is ASOS – the assortment is so huge that I believe everybody will be able to find something to their liking, size and budget. Another store that I recently found is Maje, it is a bit more pricey than the ones I mentioned before. But I must say that I completely fell in love with their dresses for women and I’ve been eyeing a couple women’s trench coats. Spring is just around the corner and I want to find the perfect coat for it 🙂


LV
Gada sākumā man vienmēr ir paticis atskatīties uz mana iepriekšējā gada tērpiem. Ir interesanti novērot to, kā ir mainījies mans stils, kādas tērpu kombinācijas esmu izveidojusi un kāda ir bijusi mana krāsu izvēle. Tāpēc arī šogad apkopoju desmit manus labākos tērpus no iepriekšējā gada. Topu sastādīju, balstoties uz manu personisko viedokli un jūsu atsauksmēm blogā, Instagram’ā, Facebook’ā un arī Lookbook’ā.

Jūtu, ka pamazām mainās ne tikai mans stils un gaume, bet arī iepirkšanās paradumi. Kādreiz modes tendencēm sekoju daudz cītīgāk, un, lai gan vēl joprojām to daru, tās nediktē manu izvēli. Aizvien vairāk es sāku novērtēt to, kā man konkrētais apģērbs liek justies un cik ilgs būs tā dzīves cikls. H&M kādreiz bija mans mīļākais veikals, kurā iepirkos vairākas reizes mēnesī (it sevišķi vēl tajos laikos, kad tur strādāju). Bet tagad šajā veikalā iegriežos vien retos gadījumos, un tie parasti ir tad, kad vēlos iegādāties apakšveļu, aksesuārus vai mājlietas. Apģērbu tur praktiski vairāk neiegādājos, jo vai nu esmu izaugusi no H&M perioda, vai arī nespēju tur atrast vairāk neko, kas īsti atbilstu manai gaumei.

Kādreiz lielveikalā pavadīju daudz stundas staigājot no viena veikala uz otru. Tagad lielākoties iepērkos internetā, jo tas viennozīmīgi ir daudz ātrāk un ērtāk. Piemēram, mans šī brīža mīļākais veikals ir ASOS, jo šajā internetveikalā pieejamais sortiments, izmēri un cenas atbildīs praktiski jebkura cilvēka vēlmēm un vajadzībām. Kā arī nesen atklāju vēl vienu angļu veikalu ar nosaukumu Maje, kurš ir noteikti ir augstākā cenu kategorijā nekā divi iepriekš pieminētie. Bet mani tas uzrunāja ar skaisto kleitu izvēli, kā arī esmu tajā nolūkojusi pāris mēteļus.

Tartan print dress

10. TARTAN PATTERN SPRING

9. MY KIND OF CANADIAN TUXEDO

8. BACK TO THE OFFICE OUTFIT

7. STYLING A YELLOW STATEMENT DRESS

Summer style inspiration

6. SUMMER STYLE IN BOTANICAL GARDEN

Shein review

5. POLKA DOTS & PALM TREES | MIXING SUMMER PRINTS

Romantic winter outfit

4. ROMANTIC WINTER OUTFIT

Latvian street style

3. THE FIRST SPRING LOOK OF THE YEAR

What to wear on a summer date

2. ENDLESS SUMMER ROMANCE | OUTFIT

Latvian Fashion blogger

1. FEELING ROMANTIC IN PRAGUE | OUTFIT

Favorites of:
2013 || 2014 || 2015 || 2016 || 2017
~WITH LOVE~
MADDIE
FOLLOW ON BLOGLOVIN – LIKE ON FACEBOOK – FOLLOW ON TWITTER – FOLLOW ON INSTAGRAM
Share:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Looking for Something?