First spring look of the year

First spring look of the year

Considering the fact that last weekend for the first time this year we were able to embrace spring, I’ve started implementing it in my wardrobe as well. I really hope that those two warm days are just the start of many more to come and spring will soon settle in. I am most excited to welcome spring fashion and colors! If you have been following my blog for a long time you’ll already know that spring/summer fashion is my absolute favorite. I love how very colorful it is and how it is filled with various prints (hahah, I still pretty much have an obsession with floral print! Just take a look at this, this and this article – those are just a few of my last year’s floral print outfits).  Plus in spring/summer you don’t have to wear layer upon layer in order to stay warm and you can choose more light and airy garments.

Are you also a bit tired of winter and can’t wait for spring to come?


LV
Ņemot vērā to, ka jau pagājušās nedēļas nogalē mums bija iespēja izbaudīt pirmās pavasara vēsmas, tās palēnām arī ienāk manā garderobē. Es ļoti ceru, ka šīs pirmās siltās gada dienas atvedīs arī pašu pavasari, jo esmu ļoti noilgojusies pēc tā, kā arī pēc šim gadalaikam raksturīgajiem tērpiem un krāsām. Ja sekojiet manam blogam jau ilgāku laiku, tad varbūt esat jau ievērojuši, ka tieši pavasara un vasaras modes ir manas mīļākās, jo tās ietver sevī dzīvespriecīgas krāsas un romantiskus rakstus (haha, man vēl joprojām ir diezgan liela apsēstība ar ziedu rakstiem, ieskaties šeit, šeit un šeit – tie bija tikai daži piemēri manai ziedu rakstu izvēlei pagājušajā gadā), kā arī vieglākus un gaisīgākus apģērbus, jo man nudien ir apnicis “tuntulēties” kārtu kārtās.

Vai tu jau arī esi noguris/usi no ziemas un gaidi pavasari?

-OUTFIT DETAILS-

Dress – c/o The Metropolitan Chick
Coat – Stradivarius (similar)
Boots – Quiz Clothing (similar)
Bag – Lovelywholesale (similar)
Watch – Daniel Wellington
Cuff – Daniel Wellington

It is not a coincidence that I previously talked about floral print as… surprise, surprise… you can definitely spot it in today’s outfit (haha, I told you I am obsessed!)! I am wearing a very lovely floral print dress from the store “The Metropolitan Chick” that I believe is just perfect for spring. It has a midi length, pockets (!!! – in one of my previous articles I already told you how much I love garments with pockets) and it also has an unusual combination of prints – stripes and flower embroidery. I decided to style this dress with grey accessories – sock boots and a shoulder bag , but to also add additional pop of color with my pink coat. I really love the fact that you can style this dress with so many colors and also wear on various occasions as I believe it would be great for work, for an event and also for a date.

The Metropolitan Chick store is located in Riga, Skolas street 20.


-TĒRPS-

Kleita – The Metropolitan Chick (sadarbība)
Mētelis – Stradivarius (līdzīgs)
Zābaki – Quiz Clothing (līdzīgi)
Somiņa – Lovelywholesale (līdzīga)
Pulkstenis – Daniel Wellington
Rokassprādze – Daniel Wellington

Ja reiz pieminēju ziedu rakstu, tad tas ir iekļauts arī šīs dienas tērpā – man mugurā ir sievišķīga kleita no veikala “The Metropolitan Chick”, kas, manuprāt, lieliski atbilst un ir piemērota pavasarim. Tā ir midi garuma un ar kabatām (!!! – vienā no iepriekšējā bloga ierakstiem jau minēju to, cik ļoti man patīk apģērbs ar kabatām), kā arī tai ir neparastāka rakstu kombinācija – svītras un ziedu izšuvumi. Es izvēlējos kleitai pieskaņotus pelēkus aksesuārus – somiņu un zeķveida zābakus, bet, savukārt, ar roza mēteli koptēlam piešķīru nedaudz košāku akcentu. Man patīk arī tas, ka šo kleitu ir iespējams sakombinēt ar daudzām citām krāsām un ka to var valkāt dažādos situācijās, jo kleita, manuprāt, ir piemērota gan darbam ofisā, gan kādam pasākumam, gan arī randiņam.

“The Metropolitan Chick” veikals atrodas Rīgā, Skolas ielā 20.

~WITH LOVE~
MADDIE
FOLLOW ON BLOGLOVIN – LIKE ON FACEBOOK – FOLLOW ON TWITTER – FOLLOW ON INSTAGRAM

4 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Looking for Something?