Deep violet dreams

Deep violet dreams

Hello strangers!
I really hope you follow me on either Instagram or Youtube as I am not updating my blog as frequently as I would love to 😔 But today I wanted to create a separate blog post for this outfit because I truly think it deserves it!
Me and my mom went Ķīpsala which is one of my favorite photo shoot locations in Riga  (check out this and this outfit post for proof) and, even though, the weather forecast said that the day is going to be bright and sunny, I believe that the grey-ish, gloomy light just enhanced the whole ensemble. I am wearing an unusual (for me!) color faux fur coat and a dress with a beautiful autumn print – both of them are available at Reserved. I decided to complement the outfit with black accessories and a deep red/purple lipstick.

P.S.
If you’d like to see the behind the scenes video of this photoshoot, check out this Instagram post.

LV
Sveiki, svešinieki!
Ļoti ceru, ka sekojiet man vai nu Instagram vai Youtube, jo blogu atjaunot man izdodas ļoti reti 😔 Taču šodien vēlējos izveidot atsevišķu bloga ierakstu šim tērpam, jo, manuprāt, tas ir to pelnījis! 

Kopā ar mammu aizbraucām uz Ķīpsalu, kas man ir ļoti mīļa fotosesiju lokācijas vieta (kā pierādījums – šis un šis tērpa ieraksts!), un kaut arī diena sākotnēji bija solīta gaiša un saulaina, man liekas, ka pelēcīgais drūmums visu koptēlu tikai vēl vairāk pastiprināja! Man mugurā ir man neierastas krāsas mākslīgās kažokādas mētelis un kleita ar rudenīgu ziedu rakstu – abas lietas ir pieejamas Reserved veikalos. Tērpu papildināju ar melniem aksesuāriem un tumši sarkanu/violetu lūpu krāsu.

P.S.
Ja vēlies redzēt šīs fotosesijas aizkadrus, noskaties video šajā Instagram ierakstā.

-OUTFIT-

Dress – c/o Reseved
Coat – c/o Reserved
Boots – Stradivarius
Bag – Lovelywholesale (similar)

~WITH LOVE~
MADDIE
FOLLOW ON BLOGLOVIN – LIKE ON FACEBOOK – FOLLOW ON TWITTER – FOLLOW ON INSTAGRAM
Share:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Looking for Something?