Enticing red

Me and a red maxi dress? I’d say that this is a very rare combination as I mostly use red as an accent color/in my accessories (especially during fall & winter) and I only own a very few red clothing items. This Ever-Pretty dress has a maxi length, deep V shape neckline, delicate short sleeve detailing and a bit more voluminous lower part. All these details were actually the main reason why I fell in love with it.

It was actually quite hard to come up with the best photo shoot location for this dress as I wanted the location to enhance the beauty of it. Luckily, I remembered a truly unique place I visited with my boyfriend in spring – Katvari manor and Katvari linden tree alley. Legend says that these trees were planted with their roots towards the sky which would explain the unusual shape of them. Of course, the legend is quite silly, but I must say that this place has a special, mystical aura around it. Katvari is located around 100 km from Riga, thus, if you ever decide to visit this place (Latvian movies such as “Tās dullās Paulīnes dēļ” and “Tauriņdeja” were filmed here) then I can wholeheartedly recommend it! Plus, you’ll love the fact that you’ll spot hardly any people here.


LV
Es un gara sarkana kleita? Šī kombinācija ir ļoti liels retums, jo kaut arī akcentos/aksesuāros sarkano krāsu izmantoju visai bieži (it sevišķi rudens, ziemas laikā), tad sarkanas kleitas manā garderobē ir viennozīmīgi uz vienas rokas pirkstiem saskaitāmas. Šai Ever-Pretty kleitai ir maxi piegriezums, dziļš V veida kakla izgriezums, smalka piedurkņu daļa, kā arī nedaudz kuplāka apakšdaļa. Un visas minētās īpašības bija iemesls, kādēļ man šī kleita tik ļoti iepatikās.

No sākuma bija grūti izdomāt visatbilstošāko lokācijas vietu, jo vēlējos, lai tā paspilgtinātu kleitas skaistumu, līdz atminējos, ka pavasarī ar draugu bijā devušies uz Katvaru muižu un nenormāli skaistajām un īpatnējām Katvaru liepām. Leģenda vēsta, ka šīs liepas ir stādītas ar saknēm uz augšu, tādēļ tām ir izveidojies tik neierasts veidols. Leģenda, protams, apšaubāma, bet šai vietai tiešām piemīt kaut kas ļoti īpašs, savdabīgs un pat arī nedaudz spocīgs. Katvari atrodas aptuveni 100 kilometrus no Rīgas, tādēļ, ja vēlies apmeklēt šo unikālo vietu (kurā starp citu ir filmētas arī tādas filmas kā “Tās dullās Paulīnes dēļ” un “Tauriņdeja”), tad es to no visas sirds iesaku un tevi noteikti arī priecēs tas, ka apkārt praktiski nemaz nemanīsi citus cilvēkus.

-OUTFIT-

Dress – c/o Ever-Pretty
Bag – Rosegal (similar)
Heels – Zara (similar)

~WITH LOVE~
MADDIE


FOLLOW ON TIKTOK – FOLLOW ON INSTAGRAM – FOLLOW ON BLOGLOVIN – LIKE ON FACEBOOK

Share:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Looking for Something?