Summer elegance

Hi blog!
Even though, I’m way more active on my other social media channels such as Instagram, Youtube and even Tiktok, I really wanted to dedicate a whole blog post to these pictures 😊 They were taken in the garden of Bīriņi palace which is very near and dear to me. Even though, this is certainly not the first photo shoot we have had here (take a look at my previous outfit posts here, here and here), this time we managed (me and my favorite photographer – my mom 😍) to capture this place in new angles.

Speaking of my outfit, I’m wearing a beautiful, elegant and feminine maxi dress from Ever-Pretty (I’ve had a lovely Instagram collaboration with this brand for over a year now). The dress truly fit me like a glove and I was very happy about the fact that the length of it was perfect for my height. I’m 173cm tall, therefore, if you are around my height and are looking for a glam and sophisticated dress under 40 euros (!!), then you have to grab this one! It’s also available in burgundy and navy color.


LV
Sveiciens blogā!
Kaut arī vairāk dzīvojos Instagram’ā, Youtube un pat Tiktok’ā, pēc pēdējās fantastiskās fotosesijas izsecināju, ka būtu grēks šīm bildēm neatvēlēt atsevišķu bloga ierakstu 😊 Bildes ir tapušas manā iemīļotajā Bīriņu pils dārzā. Un kaut arī šajā lokācijas vietā man ir bijušas jau vairākas fotosesijas (ieskaties šeit, šeit un šeit), šoreiz mums (man un mammai, kura ir mans vismīļākais fotogrāfs 😍), manuprāt, izdevās noķert jaunus rakursus.

Runājot par tērpu, tad man mugurā ir ļoti skaista, eleganta un sievišķīga kleita no Ever-Pretty (ar šo veikalu man ir izveidojusies ļoti jauka Instagram sadarbība jau vairāk nekā gada garumā). Kleita man derēja kā uzlieta un biju ļoti priecīga, ka arī tās garums bija manam auguma atbilstošs, jo nereti garās kleitas man ir par īsu. Esmu 173cm gara, tādēļ, ja esi aptuveni manā garumā un meklē svinīgu, sievišķīgu kleitu zem 40 EUR, tad ķer šo ciet! Tā ir pieejama arī tumši sarkanā un tumši zilā krāsā.

-OUTFIT-

Dress – c/o Ever Pretty
Shoes – Dorothy Perkins (similar)
Bag – Dorothy Perkins (similar)

~WITH LOVE~
MADDIE


FOLLOW ON TIKTOK – FOLLOW ON INSTAGRAM – FOLLOW ON BLOGLOVIN – LIKE ON FACEBOOK

Share:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Looking for Something?